avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 891 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters333118

Activitate ContSters333118

Buna ziua,
ma aflu intr-o dilema vis-a-vis de o problema de sanatate a unui membru din familie care se confrunta cu o persoana cu probleme de sanatate dar care nu sunt cunoscute . Si anume, persoana bolnava necesita de cativa ani consultatii si trimiteri dar careia nu i s-a stabilit un diagnostic clar. Persoana fiind si in varsta.
Solicitand ajutorul medicului vis-a vis de pacient care nu se simte bine si i se observa si chiar se simte ca nu e intr-o stare buna m-am lovit de refuzul medicului, spunand ca exista un cod deontologic in ceea ce priveste secretul medical
Dar ce secret poate fi acela, cand pacientul sta cu o persoana de gradul unu respectiv fiica, si care nu stie sa se comporte fata de acea persoana.
Care solicita mereu ajutor medical chiar si in urgenta si aceasta stare se observa si chiar se vede o degradare chiar psihica, de cativa ani buni.
Nu stiu cum sa ajut, neprimind alte ajutoare din familie deoarece nici ele nu stiu ce se intampla, iar anumite sfaturi sau chiar idei i-ar putea fi fatale, poate.
Imi dau seama pacientul poate face ce vrea, adica sa urmeze un tratament sau sa il refuze, dar cata implicatie poate avea si celalalt membru care se afla in familie.
De exemplu, eu nu stiu cum sa acord sprijin, nici medical si nici mental, deoarece au ajuns problemele sa ma depaseasca. Un ultim sfat medical, care mi s-a oferit a fost ca se afla intr-o forma acuta (adica de ameteli, de o stare de spondiloza)
Bun, si ce e de facut, daca persoana se simte rau si i se comunica sau mai bine spus imi spune ca ii e rau?
Deja ajutorul meu depaseste. Toate analizele medicale in urgenta au iesit foarte bune. Nu a fost o alta indicatie. Decat urmarirea unor analize pe la diverse specialitati care au fost facute si au iesit foarte bune.
Cum ma pot adresa medicului de familie care ii da toate aceste trimiteri si nu a aflat de cativa ani buni ce are concret, repetand ca pacientul in cauza are o deteriorare de sanatate vizibila.
Secret profesional, secret profesional, dar ceilalti nestiind cum sa actioneze poate din dorinta de a face bine, poti sa ii faci chiar rau, pana la urma.
Eu am auzit ca atunci cand starea bolnavului este deteriorata i se poate comunica familiei si familia are dreptul sa stie. Cum poate fi tras la raspundere un medic in aceasta situatie? Multumesc