avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1070 soluții astăzi
Forum Activitate EvaCsabi

Activitate EvaCsabi

Investesc instanta civila cu o actiune in pretenti impotriva cui ? Asta este intrebarea. Nu doar fata de 18 ani care a pierdut cainele este de vina, in opinia mea, ci si cel care a oferit platforma de denigrare, persoana care ar trebui identificata. Poate ma insel dar nu cred ca instanta face asemenea cercetari.
Godspeed, multumesc pentru raspuns.
Mirela, iata toata toata povestera expusa
(link sters)
Este pagina noastra de Fb unde avem "dreptul la replica". Daca se considera reclama va rog sa-l stergeti.
Icealinutza, link catre pagina incriminatoare nu mai pot sa dau ca s-a sters la cateva ore dupa ce am scris si noi parerea.
(link sters)
Aici a aparut denigrarea, la ora respectiva in locul cerculetelor aveau stema orasului. Este o pagina administrata de o persoana pe platforma unui site de socializare. Aici nu apare articol fara acordul unui administrator, doar comentariile sunt libere si apar instant.


Interventie moderator:am sters link-urile postate de dvs. pentru a nu incalca regulamentul de forum. Totusi, daca doriti, le puteti comunica utilizatorilor respective, prin mesaj privat. Multumesc pentru intelegere.
1. articolul defaimator a aparut un cadrul unei pagini create pe un site de socializare F....k administrata de o persoana necunoscuta mie si care isi declina identitatea
2. pentru pozele de pe site-ul oficial al firmei am platit un fotograf profesionist. Daca prin copyright clearence intelegeti ca as fi dat acordul cuiva sa foloseasca pozele respective in diverse scopuri, va spun ca nu am dat asemenea acord. Unul dintre utilizatori si partas la aceasta denigrare a luat inclusiv poza medicului de pe site l-a postat in cadrul discutiilor la tema respectiva ca sa stie toata lumea cum arata medicul care trebuie denigrat.
3 da, am print screen, am salvat si sub format html toata pagina cu toate comentariile
4 Exact
Detinem un complex despre care o clienta nemultumita a trimis spre publicare un articol defaimator, incitator si revoltator dar si mincinos , la o pagina deschisa in cadrul unei pagini de socializare care la ora respectiva avea ca poza de profil sigla orasului Baia Mare creand falsa impresie ca pagina e a municipiului.
Fara sa se verifice veridicitatea articolului, administratorul paginii a publicat articolul respectiv impreuna cu poza complexului luat fara drept de pe siteul oficial al companiei, totodata aceasta poza fiind si imaginea de profil de pe pagina noastra deschisa pe site-ul de socializare respectiv.
Bineanteles ca au aparut dupa postarea respectiva atacuri la adresa complexului , ba mai mult decat atat , unul din utilizatori a postat poza unui medic angajat la la noi, poza furata de pe pagina web a complexului pentru a-l supune injuriilor si oprobriului public , el fiind cel care in anuntul la care ne referim autoarea anuntului , prin minciuni si ascunderea adevarului, l-a acuzat de interese materiale si de dezinteres in exercitarea meseriei.
Cand am redactat si postat raspunsul la acuzatii tot articolul cu cele 167 de distribuiri si *like*-uri au fost sterse. Pe pagina complexului am postat din nou replica noastra dar as dori sa stiu cui trebuie sa ma adresez (politie sau procuratura), cine este organul abilitat care sa afle cine este persoana ascunsa in anonimat care se afla in spatele acelei pagini pe care a aparut denigrare pentru a ne putea indrepta in instanta impotriva lui pe care dupa mesajele private trimise lor, au schimbat-o si sigla paginii . Folosirea fara drept a siglei unui oras ca sigla proprie a paginii web creand in cadrul cititorilor falsa impresie ca ar putea fi pagina orasului este permisa sau se incadreaza in domeniul penal ?