avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 521 soluții astăzi
Forum Activitate NOnamehelp

Activitate NOnamehelp

ynocentta a scris:

Daca precizati existenta de disensiuni in relatiile cu tatal dv ,este de preferat sa nu concretizati intentia de a parasi domiciliul unde locuiti cu familia dv si a va muta la prietenul dv
Varsta dv permite control din partea familiei,iar eventuala parasire a domiciliului ar inrautatii relatiile deja incordate intre dv si tatal dv



el se asteapta sa plec, dar nu de acum.. undeva imediat dupa ce implinesc 18 ani, este constient de acest lucru. dar spre binele meu ar fi indicat sa nu mai locuiesc cu el, sunt mult prea presata si stresata acasa.. nu pot numi acasa. Stiam ca dupa varsta de 16 ani pot pleca de acasa dând declaratie la politie si anuntand parintii,nu sunt sigura ca va apela la politia dar probabil o va face in ultima instanta ptr a ma aduce acasa , si sa presupunem,ca ar veni politia apoi la adresa unde as locui cu prietenul si as declara ca nu am fost luata cu forta si am plecat de bunavoie . Tatal ar mai putea apela si la altceva in afara de forta pentru a ma readuce? cu politia ? si prin ce metode? si ce s-ar intampla dupa , prietenul sau familia lui ce ar putea pati? si cu maritatul /casatoritul este mult prea devreme ,avem astfel de planuri dar peste ani buni de acum inainte, spun asta pentru ca am citit ca asta ar fi o optiune pentru a ””scapa””
:(( este din ce in ce mai rau
cunosc un caz in care ea avea doar 16 ani si cateva zile... iar el peste 25... stiu ca s-a apelat din partea parintilor ,la politie, si mai stiui ca el nu a patit nimic... avand antecedente cu politia in anii trecuti. Ea fiind si acum la el ,impreuna.
Am 17 ani si 5 luni si din cauza nenumăratelor certuri cu tatăl in fiecare seara am stabilit cu iubitul si părinții sa ma mut la ei ... Am nevoie de cât mai multe informații legate de partea cu poliția, ce s-ar putea întâmpla ? Deoarece prietenul are peste 18 ani .:((