avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate gmc78

Activitate gmc78

Multumesc,
Va multumesc, pentru promptitudinea raspunsului. Aceste vanzari, se calculeaza pana la finele acestui an, sau se tine cont de ele si la vanzarile care vor fi anul viitor ,chiar daca sunt vandute alte imobile (dobandite acum 10 ani). Mai exact din 1 ianuarie incep de la zero cu calculele???:-/ Multumesc,
Buna ziua, In anul 2012 (acum 2 ani) am cumparat un teren pe care l-am parcelat. Nu stiu daca, conteaza, dar terenul a fost mostenit de sotia mea si sora ei, fiind intabulat prima data doar pe sora ei. In 2012 am impartit terenul, impartirea fiind facuta prin vanzarea a 50% din suprafata. In luna martie a acestui an, am vandut o parcela cu 26.400 eur, iar in luna august o parcela cu 14000 euro. Pentru acestea am platit la semnarea contractului impozitul aferent de 3% (fiind imobil dobandit cu mai putin de 3 ani in urma). Acum mai am un client pentru o parcela in valoare de 8500 euro.
Va rog sa-mi spuneti ce anume trebuie sa platesc la aceste valori (de venit din vanzare teren, intr-un singur an). Doresc sa achit absolut tot, deoarece am auzit ca penalizarile sunt f mari. Multumesc