avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate mirescu_geo

Activitate mirescu_geo

Răspuns la discuția redobandire permis anulat
va multumesc pt raspunsuri, dar chiar nu exista nici o solutie stau deja de 2 ani jumate fara permis
Răspuns la discuția redobandire permis anulat
astazi 30-10-2014 m-am prezentat la biroul permise Pitesti (cu dosarul complect) pentru a intra in audienta, iar domnul sef permise m-a scos foarte repede afara spunand ca nu am voie sa dau examen pentru un nou permis de conducere decat dupa trecere termenului de incercare adica 3 ani si 4 luni.
Chiar nu mai stiu ce sa fac , ce ma sfatuiti?
buna ziua
aceasi problema o am si eu,pe data de 07-10-2014 sa facut un an de la data ramanerii definitive ,mi-am facut dosarul pentru cat B si astazi 30-10-2014 m-am prezentat la biroul permise pentru a intra in audienta la "domnul" comandant iar acesta m-a scos afara spunandu-mi ca nu am voie sa dau acum ci dupa trecerea termenului de incercare adica 3 ani si 4 luni.
este adevarat?????
Buna ziua
In data de 29-03-2012 am fost oprit de un echipaj de politie si testat cu aparatul etilotest rezultatul fiind 0.85 mg. Okkkk
Am fost chemat in instanta tocmai pe data de 26-09-2013 (dupa nenumarate drumuri pe la politie cea ce nu mi se pare deloc ok) iar procesul sa incheiat din prima infatisare hotararea fiind urmatoarea :
26.09.2013 Hotarâre - nr. 197/2013
În baza art. 87 alin. 1 din Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului numărul 195/2002 cu referire la art. 320 ind. 1 Cod procedură penală, condamnă pe inculpatul XY, la un an şi patru luni închisoare. În baza art. 71 alin. 1 şi 2 Cod penal, pe durata executării pedepsei principale, interzice inculpatului drepturile prev. de art. 64 lit. a teza a II-a lit. b Cod penal, ca pedeapsă accesorie. În baza art. 86 ind. 1 Cod penal, suspendă sub supraveghere executarea pedepsei principale. În baza art. 86 ind. 2 Cod penal, stabileşte un termen de încercare de trei ani şi patru luni pentru inculpat. În baza art. 86 ind. 3 Cod penal, pe durata termenului de încercare, inculpatul va respecta măsurile de supraveghere prev. la art. 86 ind. 3 alin. 1 lit. a – d şi art. 86 ind. 3 alin. 3 lit. e Cod penal, şi anume: - se va prezenta la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Argeş la termenele fixate de această instituţie, respectând planul de măsuri ce-i va fi stabilit, - va anunţa, în prealabil, orice schimbare de domiciliu, reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte opt zile, precum şi întoarcerea, - va comunica şi va justifica schimbarea locului de muncă, - va comunica informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă; - nu va conduce nicio categorie de vehicule cu tracţiune mecanică. În baza art. 359 Cod procedură penală, pune în vedere inculpatului dispoziţiile art. 83 şi 84 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal, suspendă executarea pedepsei accesorii pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei principale. În baza art. 191 alin. 1 Cod procedură penală, obligă pe inculpat la plata sumei de 900 lei cheltuieli judiciare către stat, din care onorariul de 200 lei pentru apărătorul din oficiu, avocat NL, va fi avansat din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 10 zile de la pronunţare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 26 septembrie 2013.
Decizia definitiva si irevocabila am primit-o pe data de 23-10-2013 fiind urmatoarea :
Va facem cunoscut ca in baza sentintei penale nr.197 ramasa definitiva si irevocabila la data de 07-10-2013 si a prevederilor art.114 din O.U.G. nr.195/2002 republicata, v-a fost anulat dreptul de a conduce autovehicule incepand cu data de 16-10-2013.
In cazul in care, sunteti depistat conducand autovehicule pe drumurile publice, in conformitate cu prevederile art.86 alin.2 din O.U.G. nr. 195/2002 republicata,fapta dumneavoastra constituie infractiune la regimul de circulatie.
Acum :
-este adevarat ca incepand cu data de 16-10-2014 pot sa imi redobandesc permisul de conducere?(categoriile avute B C E)
-se mai face scoala sau se da doar examen?
-dosarul se face pentru fiecare categorie?
-la ce perioada de timp pot sa dau examen pentru fiecare categorie?
-pot sa iau doar categoria B acum si C E dupa o perioada de timp?
-pentru atestatul profesional si cardul tahograf trebuie sa dau din nou examen sa se pot doar preschimba?
-de ce credeti ca m-i sa tinut dosarul atat de mult pe loc la politie mi se pare extraordinar de mult?
Cu toata stima si respectul v-as ruga daca puteti sa imi raspundeti la intrebari.
Miiii de multumiri.