avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 998 soluții astăzi
Forum Activitate Fely77

Activitate Fely77

Buna,
In timpul casatoriei am facut un credit ,sotul fiind titular,eu codebitor.Dupa o perioada ,mai ales urmand si divortul,nu am mai putut plati si la un moment dat,dupa ce am fost dati in judecata ,ni s-a facut poprire pe salar la amandoi. Toate bune si frumoase,am zis ca e firesc ,asta e ,platim.
Nu dupa mult timp insa,eu am ramas in concediu de crestere a copilului pana la 2 ani,iar din indemnizatie nu mi s-a facut poprire,pentru ca am inteles ca nu au voie.
Banii fiind si asa putin,si stiind ca i se trage fostului sot pentru banca,nu mi-am facut griji,nu am stiut ca suma care i se trage lui nu este suficienta.
Si,asa,m-am trezit cu o instiintare de la executorul judecatoresc cum ca daca nu platesc tot creditul restant ,voi fi executata silit,mi se v-a pune apartamentul la licitatie.M-i s-a pus si pe cartea funciara o somatie,sau cum ii spune...
Precizez ca creditul nu a fost girat cu apartamentul.Iar apartamentul este al meu dinaintea casatoriei.
Pana la urma vorbind cu executorul am depus o cerere prin care ma oblig impreuna cu fostul sot sa platim o suma lunara care sa fie acceptata.
Problema este ca daca fostul sot nu plateste pe mine ma executa silit,sau daca el plateste prea putin ,eu nu am cum sa acopar restul sumei.
Din cate am inteles el mai are si alte credite ,iar acum i se va face si o alta
poprire,si pentru ca nu i se poate trage mai mult de 50 % din salar,v-a contribui mai putin la creditul facut impreuna.
Ce pot face eu sa nu ajung sa fiu scoasa din casa cu 2 copii,in cazul in care el nu mai plateste cum trebuie???
Nici sa acopar partea lui nu pot....
In cel mai rau caz,mai pot vinde apartamentul?
Pot face ceva ,cumva,sa fiu protejata atata timp cat eu imi platesc partea de datorie?
Multumesc!