avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1012 soluții astăzi
Forum Activitate MeliF

Activitate MeliF

Buna. Sora tataului meu nu a avut copii si timp de 24 de ani eu cu sotia mea am avut grija de doamna si de sotul ei, dar fara acte si fara pretentii. In august a murit domnul si am aflat ca a lasat 2 testamente pe numele meu: unul unde apare casa si unde este mostenitor rezervatar sotia domnului si un testament cu un cont IBAN unde la fel este mostenitor rezervatar si sotia. Actualmente doamna in varsta de 92 de ani este in grija mea(adusa in casa mea) deoarece nimeni din familie nu a vrut sa o ia. Toate bune cu succesiunea(ma refer aici la casa unde am devenit coproprietar cu doamna) insa la contul bancar au intervenit probleme. In testament apare contul IBAN al unui cont curent(in testament scrie 'toate sumele aferente contului nr......') pt care banca in prima faza ne-a dat 2 extrase de cont deoarece exista o suma mica de bani pe contul curent si mai exista un depozit legat de acel cont curent cu o suma mai mare de bani. Notarul care a facut succesiunea, in certificatul de legatar a trecut doar acel cont curent care aparea in testament(justificat) si suma acea mica din contul curent. Banca nu doreste sa elibereze banii din contul de depozit deoarece ei considera ca este un cont separat care se supune succesiunii legale si nu testamentare. Contul de depozit nu este de sine statator, el nu are un IBAN si nu se pot face operatiuni prin el, pentru a retrage banii ei sunt trecuti automat prin contul curent, puls , practic este un produs atasat contului curent. Noi am mentionat acest lucru bancii care ne dau raspunsuri contrariate. Daca este asa cum spune banca, ca depozitul se supune altei succesiuni, banii vor trece tot prin contul curent ca sa poata sa fie retrasi si atunci cine are drept asupra lor? Domnul decedat mai are 2 surori in viata, sotia unui frate si 4 copii ai acestora(actualmente nimeni nu a venit cu pretentii). Daca nici cum nu se poate ajunge la un consens cu banca(desi noua ni se pare ca este doar chestiune de o bifa - cu sau fara prelungire automata a depozitului. Depozitul este facut cu prelungire automata, el se va prelungi la nesfarsit daca nu va fi spart. Daca domnul decedat nu ar fi bifat cu prelungire automata, banii din depozit in fiecare luna ar fi intrat in contul curent pana la infiintarea unui nou depozit) ce masuri putem lua pentru a intra in posesia banilor? Doamna, sotia decedatului este foarte necajita ca nu are acces la banii ei!(au avut o casnicie care a durat 62 de ani cu domnul decedat insa doamna a fost foarte bolnavicioasa in ultimii 10 ani si domnul a crezut ca o va inmormanta pe ea prima). Multumesc si astept un raspuns.