avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Activitate myrose

Activitate myrose

Răspuns la discuția lnselata la masa succesorala
Multumesc pentru raspunsul dvs.
Astept si alte pareri.....daca se poate.
Buna ziua, vreau sa intreb daca sora mea era obligata sa declare donatiile in bani numerar, pe care le-a primit de la mama pe perioada vieti?Mie mama mi-a spus ca ia dat bani foarte multi cu care sora mea a deschis pe numele ei, un cont pentru locuinte. Asta stiu de la mama noastra mi-a zis anul trecut, inainte de a muri. Acest cont este pe o perioada de 5 ani si expira anul viitor in februarie. Tot pe numele sorei a deschis un alt cont unde are tot bani de la mama la aceasi banca.Am fost la notar sa facem succesiunea, dar ea nu recunoaste ca a primit banii de la mama. Mentionez ca sora mea are o firma si toate cladirile pe care le are sunt puse garantie la banci, au credite foarte mari. Cum sa aiba bani depusi la banca pe depozite cind ea este bagata in datorii foarte mari? Cum pot sa procedez in aceasta situatie? Acum doi ani mama a vrut sa cumpere un apartament in blocul in care locuiesc eu si am intrebat-o de unde are ea atitia bani, raspunsul a fost ca are bani destui, tot timpul imi zicea ca are bani destui. Binenteles ca sora , nu a lasat-o sa cumpere apartamentul si a avut grija sa-i ia toti bani. In ziua cind a decedat s-a dus la banca cu cardul mamei si a golit contul. Eu eram in sala de operatie, diagnosticata cu cancer, cind a venit in vizita la mine sora a recunoscut , dar numai fata de mine ca intradevar mama avea bani multi, deoarece era foarte economa si a vindut si din pamint .Mama tot timpul mi-a zis ca sa fiu linistita ca sora v-a impartii in mod egal. Sa nu va spun cum ma umileste, jigneste, ma face in fel si forma, ma hartuieste, la notar am fost cu un domn avocat si pe dinsul l-a jignit, i a zis ca nu este normal? deoarece noi am vrut sa rezolvam pe cale amiabila in fata notarului, eu de la inceput asa i-am propus, dar a facut un circ si un scandal.......vai de capul meu, am crezut ca intru in pamint de rusine.Cum pot sa procedez? Am vreo sansa sa primesc si eu partea care mi se cuvine? Astept parerile dvs . Multumesc. Va doresc sanatate si numai bine.