avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Activitate GabrielaBT

Activitate GabrielaBT

Discuție RCA
Cate zile pot circula fara RCA reinnoit, daca a expirat in 27.08.2016?
Multumesc pentru amabilitatea raspunsului.
Este nevoie si de originalul cartii de identitate actuale a masinii sau doar de talonul ei, alaturi de sentinta de partaj? Intreb, deoarece am pierdut cartea de identitate, neavand decat copia respectivului act.
In urma partajului juridic, am obtinut autoturismul care a fost bun comun, dar el este inca trecut pe numele fostului sot. Care sunt pasii, respectiv actele necesare schimbarii proprietarului?
Răspuns la discuția partaj juridic
Instanta ar putea dispune in favoarea celui cu un venit mai mare, avand in vedere ca deschizatorul actiunii juridice de partaj-sotul- solicita ambele bunuri comune-casa si masina?
Răspuns la discuția partaj juridic
Cu exceptia salariului probatoriu pentru contributia in timpul casatoriei, nu exista alte dovezi ale paratului. Partea adversa cere ambele bunuri, respectiv casa si masina, invocand faptul ca a avut un salariu mai mare comparativ cu al paratului. Le poate castiga in temeiul acestui fapt?
Discuție partaj juridic
Care sunt probele administrate de un parat in situatia stabilirii cotei de contributie de 20% la dobandirea bunurilor comune? Precizez ca paratul a fost de acord, din motive subiective, cu respectiva cota.
Imi pare rau ca am dedicat 25 de ani din viata unui asemenea om incapabil sa termine elegant o relatie. Acum el sta in casa al carei coproprietar sunt, cu altcineva care nu are niciun drept, iar eu parcurg zilnic 130 km pentru serviciu. Daca nu ne intelegem, solutia va fi in instanta.
Va multumesc tuturor pentru suport. Cele bune si liniste in viata voastra, romani cu suflet minunat!
Singurele bunuri pe care acceptasem sa le impartim sunt casa si masina, iar fostul sot doreste casa.
In singura discutie frontala pe care am avut-o cu fostul sot, a mentionat faptul ca imi va da o suma in eventualitatea unei chirii pentru o scurta perioada, dar ca nu o va trece in actul de partaj, fapt ce-mi creeaza suspiciuni.
Va multumesc pentru aceste lamuriri complete, este foarte clar ce ar trebui sa fac. Am mizat pe intelegere, dar e dificil s-o obtin din partea sa, in circumstantele noastre. El doreste sa-mi dea o sulta si sa ramana in garsoniera, dar sa nu treaca suma respectiva, in actul de partaj. In plus, a refuzat prezenta avocatului meu, la notar.