avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate angela0045

Activitate angela0045

Răspuns la discuția Contract de mediere
Multumesc .
Răspuns la discuția Contract de mediere
Cred ca am reusit sa-mi raspund singura navigand pe net si citind articole. Am crezut .... asta este am incredere si nu merita !Naivitatea se plateste ...totul are un pret .Multumesc , a fost o lectie buna .
Buna.De curand am semnat un contract de mediere cu o firma de plasare a fortei de munca ,mi-au acordat un loc de munca in strainatate si urma sa plec din tara in data de 8 nov 2014.Cu trei zile inainte au aparut primele minciuni (le voi spune asa deoarece am ramas uluita de situatia in sine ).
Pe scurt agentul care m-a consiliat in toata perioada de mediere nu imi raspundea la telefon si primieam mesaje cum ca nu pot fi apelata si ca voi primi informatii numai cu o zi inainte de plecare ( pe care le-am primit , dar nefiind reale).
Cu o zi inainte de plecare am fost sunata de seful agentiei cerandu-mi sa platesc jumatate din comision ,in momentul in care ajung in strainatate.A urmat o negociere la sange telefonica .... de la 125E ,prima suma pana la cel putin 20 E sa incerc sa inteleg si situatia agentilor care au cheltuieli(pe care mai tarziu am aflat ca oricum eu le plateam). Ca urmare am refuzat de a plati ,deoarece in contractul de mediere scrie clar ca acel comision se retine din primul salar.A urmat mail-ul cu instructiunile de plecare , un bilet de avion destul de scump .... garantia pentru chek-ing plus informatii de false. Am sunat persoanele de contact atat din tara cat si strainatate.Raspunsurile pe care le-am aflat au fost surprinzatoare ca urmare am sunat la agentie pentru confirmare .
Am renuntat sa mai plec ca urmare va adresez o intrebare:
- Se considera minciuna si falsul o incalcare a contractului de mediere ?
Mentionez ca firma respectiva are reclamatii la itm si politie ( am aflat si eu dar prea tarziu).
Va multumesc .