avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 824 soluții astăzi
Forum Activitate marina987123

Activitate marina987123

Răspuns la discuția Evacuare din apartament vandut
Multumesc pentru raspuns. Dar cum pot eu sa o oblig , si sa ii percep chirie atata timp cat nu exista contrat de chirie semnat? Ma pot lega de faptul ca stiu sigur ca isi permite financiar sa stea in alta parte, pentru ca a incasat banii pe apartament de la noi- o suma destul de considerabila ?
Răspuns la discuția Evacuare din apartament vandut
In cazul in care nu se reuseste evacuarea in urmatoarele luni datorita procedurii judiciare, se poate locui in apartament cu fostul proprietar?
Răspuns la discuția Evacuare din apartament vandut
Multumesc pentru raspuns.

Dar totusi care ar fi excetiile de le alin 2.? Faptul ca nu mai este proprietar si refuza sa predea o cheie ca sa putem face renovari, nu se incadreaza la persoane care ocupa abuziv?
Va rog sa ma ajutati cu un sfat in urmatoarea problema:
Am achizitionat un apartament , iar in contractul de vanzare cumparare a fost trecut un termen de 45 de zile de la semnarea contractului de eliberare si predare a apartamentului de catre fostii proprietari. La expirarea celor 45 de zile, fostii proprietari refuza sa elibereze apartamentul, si cer amanari , pe motivul ca nu au reusit sa isi achizitioneze un alt imobil, si nu au reusit sa vanda mobila. De mentionat de asemenea ca nu au vrut nici macar sa predea o cheie ca sa se poata incepe renovarea apartamentului, nu deschid usa, si comunicarea la telefon a devenit din ce in ce mai greoaie datorita tensiunii create.
De adaugat ar mai fi faptul ca in ctr de vanzare cumparare este trecuta in acte o batranica de 72 de ani- cea care ne-a vandut, dar ea nu locuiesti in acest imobil, ci fiica ei de 40 de ani singura.Mentionez acest lucru deoarece s-a vehiculat existenta unei legi care ii protejeaza pe cei mai invarsta, si nu permite evacuarea acestora pe timpul iernii indiferent de situatie.

Va rog sa imi spuneti ce pot face dpdv legal cu privire la situatia de mai sus;
-1.Cat dureaza executarea silita, si daca doar ctr reprezinta document de executare sau mai trebuie apelat si la instanta?
-Pt evacuare trebuie sa vin doar cu executorul sau si cu politia?
-Are vreo relevanta ca fostul proprietar este o batrana de 72 de ani care nu locuieste acolo?
-Ce risc exista daca schimb butucul la usa , ea inca locuind acolo si refuzand sa predea cheie?
-E nevoie de notificare prealabila de evacuare inainte de a apela la executor?
Multumesc anticipat.