avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Activitate vasile14

Activitate vasile14

Domnule avocat, am avut angajati aparatori in toate etapele de ancheta si judecata dar, s-au facut multe abuzuri de catre organele de cercetare penala. S-au administrat in dosar doar fapte ce incriminau inculpatii nu si cele care erau in favoarea lor. Martorul principal al acuzarii "Ciupitu", (recidivist si denuntator in dosar) implicat si el in eveniment a fost santajat ca va fi pus sub acuzare daca nu va face o anumita declaratie. B.C. desi a fost achitat pt. viol din lipsa de probe, a fost condamnat la 1 an si 6 luni cu executare pt. o singura acuzare, lipsire de libertate, desi in asemenea caz sentinta este cu suspendare. Dar "nu s-a putut" pt. ca cineva ar fi trebuit sa raspunda de ce B.C. a stat 2 luni arestat preventiv si pana in prezent sub control judiciar. Stiti ca SPERANTA moare ultima ... daca este greu de schimbat ceva, ce sa fac?!... sa ma resemnez, sa accept abuzurile, ilegalitatile, minciunile si interesele meschine, care vor sa distruga viata unor tineri doar pt. a aparea in postura de mari aparatori ai legii. S-a facut mare "publicitate" cu acest caz in presa locala si judeteana prin "grija" politiei. Cand stiu ca baiatul meu Constantin este nevinovat, nu-l pot parasi si abandona intereselor meschine si lipsite de scrupule ale "aparatorilor legii".
Am un baiat de 19 ani care pe 6-XI-2014, a fost condamnat pentru viol in grup la 5 ani si 10 luni, de Judecatoria Roman. Impotriva sentintei s-a facut Apel. Pe baza afirmatiilor asa zisei "victime" 4 tineri au fost arestati preventiv in aprilie 2014 si cercetati in stare de arest pentru 4 capete de acuzare: viol, lovire, tentativa de proxenetism si lipsire de libertate. Dupa 2 luni, doi arestati (printre care si baiatul meu, Constantin) au fost eliberati sub control judiciar, situatie in care se afla si in prezent. In faza cercetarilor judecatoresti "victima" a recunoscut ca organele de cercetare penala, i-au cerut sa faca aceleasi declaratii cu martorul principal "Ciupitu", implicat si el in evenimente (fost recidivist, care de teama de a nu fi acuzat si a nu ajunge din nou in puscarie, a mers la politie si a denuntat "violul") Dupa 3 zile "victima" (in varsta de 19 ani) a fost adusa la politie pt. audieri si dusa la medicul legist. Aceasta a declarat ca nu a reclamat violul de teama sa nu fie arestata, avand dosar de cercetare in 10 cazuri de furt calificat. Din acel moment a fost arestata preventiv, pana in prezent cand a fost condamnata la 2,6 ani cu suspendare pt. furt calificat. In certificatul medico-legal se arata ca prezinta o serie de lovituri pt. care necesita 4-5 zile de ingrijiri medicale, dar nu s-au constatat leziuni sau urme biologice specifice unui viol, s-a constatat o deflorare veche (ani de zile) si o viata sexuala bogata. Conform declaratiilor ei dupa "viol" a ramas gravida cu prietenul ei, in prezent asteptand sa nasca. Insusi Parchetul in analiza facuta visa-vis de Certificatul medico-legal, recunoaste ca in urma controlului medical nu s-a constatat savarsirea unui viol. In faza cercetarilor "victima" a declarat ca a fost violata de toti 4 acuzati iar la ultimul termen de judecata a declarat ca a fost violata doar de 2, cu ceilalti 2 neavand nici un contact sexual. Pe baza afirmatiilor "victimei" si a unei declaratii mincinoase a martorului "Ciupitu" cei 4 au fost condamnati astfel: acuzatia de "tentativa de proxenetism" nu s-a dovedit si a fost scoasa, pentru lovire victima s-a impacat cu toti 4 acuzati, fara pretentii si a fost scoasa. Doi acuzati care au recunoscut de la inceput ca au facut sex cu ea, cu acordul ei, respectv P.I. pentru viol si lipsire de libertate a primit 7 ani, baiatul meu Constantin pentru aceleasi acuzatii, 5 ani si 10 luni, A.P. fata de care "victima" a declarat la ultimul termen de judecata ca nu au facut sex, 5 ani si 6 luni pt. aceleasi acuzatii si B.C. care initial a fost acuzat de viol (de victima si parchet) arestat preventiv 2 luni, apoi victima a declarat ca nu au facut sex, 1an si 6 luni cu executare, pt. lipsire de libertate. Avocatii sunt optimisti si cred ca la Curtea de Apel Bacau vor obtine achitarea dovedind ca cei doi au mintit, impotriva lor deja sau facut plageri penale, dar eu nu mai am incredere in aceasta justitie care intai te aresteaza si dupa aia vede daca esti vinovat. Este foarte usor sa distrugi destinul unui copil de 19 ani, (a avut norocul sa fie eliberat sub control judiciar si sa poata termina anul scolar, Liceul) aflat la inceputul vietii si sa-i schimbi modul de gandire, sa-l transformi in infractor, puscarias. La Curtea de Apel Bacau este ultima speranta ca adevarul si dreptatea va triumfa, dar... exista un dar... nu mai am incredere nici in avocati nici in obiectivitatea judecatorilor. Tot timpul caut avocati care sa-mi dea increderea ca adevarul va invinge, dar ... deja reusesc cu greu sa achit imprumuturile facute si... avocati=bani.