avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate Mihai1024

Activitate Mihai1024

Răspuns la discuția Oug 9/2013 Timbru de mediu
Mihai1024 a scris:

Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea:
- este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine merci si polueaza, si nu plateste, spre deosebire de cine a inmatriculat autovehiculul dupa data de 15/03/2015.
- nu respecta nici principiul european "cine polueaza plateste"
- modul de calcul este inadmisibil( se socoteste o medie de poluare pe an x cu cati ani considera EI ca se va mai folosi masina0 deci este o taxa platita IN AVANS...
- sunt taxati la fel doi soferi cu masini cu cilindree si vechime identica, chiar daca unul e sofer de duminica si face cam 10.00 km/an si celalalt face taxi cu ea, si face cam 150.000 km/an, deci degaja in atmosfere de 15 ori mai mult CO2.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns

P.S. si daca este discriminatorie, ce fac institutiile statului, ca Avocatul Poporuljui sau Consiliul Discriminarii, care teoretic ar trebui sa ne apere drepturile???
Vreau opinia unui jurist legata de oug9/2013 fiindca in opinia mea:
- este discriminatorie, cine a inmatriculat masina inainte de 15 martie 2013, circula bine merci si polueaza, si nu plateste, spre deosebire de cine a inmatriculat autovehiculul dupa data de 15/03/2015.
- nu respecta nici principiul european "cine polueaza plateste"
- modul de calcul este inadmisibil( se socoteste o medie de poluare pe an x cu cati ani considera EI ca se va mai folosi masina0 deci este o taxa platita IN AVANS...
- sunt taxati la fel doi soferi cu masini cu cilindree si vechime identica, chiar daca unul e sofer de duminica si face cam 10.00 km/an si celalalt face taxi cu ea, si face cam 150.000 km/an, deci degaja in atmosfere de 15 ori mai mult CO2.

Va multumesc anticipat si astept un raspuns
Buna ziua,
m-am reangajat de curand si cum momentan nu (mai) apar in evidenta CASMB, as putea sa trec la OPSNAJ, unde este asigurata sotia mea? Daca da, ce acte imi trebuiesc?

Va multumesc