avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1229 soluții astăzi
Forum Activitate pansol

Activitate pansol

Buna
Sunt actionar unic la o societate comerciala ce beneficiaza de implementarea unui proiect cu finantara prin Apdrp- actualul AFIR.
sunt la a doua transa de achizitii, iar acum inspectorii CPFIR imi cer sa duc documente de la alte societati in cafre eu sunt actionar pentru a vedea ce relatii sunt in aceste societati. Printre aceste acte se numara contractele incheiate de companiile la care eu sunt asociat , extrase de cont, registre de casa si banca, registre de intrari iesiri. Tin sa precizez ca in urma unui control de la ANAf ce lam avut pe firma ce este beneficiara al respectivului proiect , pe concluzia lor scrie clar, alb pe negru, ca ma regasesc inca in 2 societati comerciale dar nu exista relatii comerciale intre beneficiar si celelalte firme. Intrebarea mea Toate cele 3 societati la care eu sunt actionar lucreaza in domeniul Software , iar celelate doua care nu fac obiectul proiectului , au incheiate contracte de furnizare servicii care contin clauze de confidentialitate extrem de bine stabilite si cu penalitati dure in caz de divulgare a clauzelor si termenilor din contracte. Ce autoritate au cei de la APDRP sa ceara aceste documente si pot eu sa invoc anumite clauze de cofidentialitate pentru a nu prezenta aceste contracte si date financiare destul de private?
le-am zis ca le furnizez extrase de fisa client si furnizor pentru firmele asociate pentru a vedea ca nu exista legaturi comerciale intre cele 3 persoane juridice, cel putin in cazul beneficiarului de proiect cu celelalte firme ale mele.
multumesc