avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate alexandra80

Activitate alexandra80

Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Multumesc.Despre primul proces nici eu nu am inteles mare lucru.Stiu doar ca fosta nu a facut cererea corecta.Acum procesul e deschis pe numele fetei si nu a venit nici o citatie .O sa consulte sotul un avocat in legatura cu intimpinarea .Suntem de acord cu pensia care a fost stabilita la primul proces.Dar nu e vina noastra ca nu a facut cererea corecta si i-a fost respinsa .Ea a vrut majorare la pensia de 500 lei fara sa tina cont ca nu mai lua pensie din decembrie 2013.
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Buna seara.Revin si eu cu o intrebare .Am intrebat-o pe fosta ce a cerut dar a zis ca nu e treaba noastra.Dar am intrat pe portalul instantelor si am gasit dosarul.Ea in loc sa ceara continuarea pensiei de intretinere pe care nu o mai lua din decembrie 2013 a cerut majorarea pensiei.Cererea de majorare i-a fost respinsa.Azi ne venii acasa prin posta ceva pe care scrie ,,Comunicare adresa,,pe care scrie ca a deschis un nou proces in data de 18 decembrie 2014 si in care cere pensia din urma.Adica pe 1 an si ceva plus cheltuielie de judecata.Si mai scrie ca avem obligatia ca in termen de 25 de zile sotul meu are obligatia de a depune intampinarea.Pe cate luni trebuie sa dam pensia ?Si cum adica are obligatia sa depuna o intimpinare?va multumesc
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Nu a mai primit nici o hartie.Si stiam de la fosta ca e chemat pentru pensia de intretinere.
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Acasa am primit o citatie in care sotul meu era chemat in instanta in calitate de parat.Iar la tribunal doar la intrebat daca e de acord cu o pensie cu suma intre 250 si 270 de lei.Asta dupa ce sotul meu a dovedit faptul ca mai are un copil in intretinere.Nu i s-a spus nimic de marire.
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Multumesc.A avut loc o singura infatisare si instanta a zis ca pensia va fii intre 250 si 270 lei.Pensia era de 500 lei dar sa facut micsorarea pt ca mai avem un copil de 2 ani.Instanta la intrebat doar daca e de acord sa plateasca pensie in continuare.Am zis va fii de 270 pt ca ia zis la grefiera sa scrie ca pensia va fii intre 250 si 270 de lei.Dar noi credeam ca ea a deschis proces ca sa ia in continuare pensie nu pt majorare.Fosta a fost destul de clara ca ea vrea pensia si mai mare de 500 de lei.Asta nu inteleg .Cum sa majoreze ceva ce nu mai lua?Trebuia intai proces de continuare apoi de majorare.Probabil de aceea ia respins cererea.
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Buna seara. Multumesc.As mai avea si eu o intrebare.Cum nu a venit nici o hotarare acasa si nu stiam ce a hotarat instanta am intrat pe portalul instantelor si am scris nr de dosar si am gasit datele despre proces.Dar nu inteleg care este hotararea instantei.Scrie asa.Tip solutie-Respinge cererea.Solutie pe scurt -Respinge cererea cu privire la majorarea pensiei.Ultima actualizare era de pe data de 17/10/2014.Procesul a fost pe data de 25/09/2014.Ce inseamna asta?Va multumesc.
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Multumesc.Si fiica este tot in italia de 12 ani.El a platit pensie de 500 lei pana in decembrie 2013 .Nu a facut cerere de micire a pensiei pe ultimul an desii copilul nostru e nascut in noiembrie 2012.Nu e nici o problema daca plateste in continuare .Pensia sa sistat direct de la serviciu in luna cand fata a facut 18 ani iar fosta lui sotie a zis ca o sa deschida un nou proces de continuare a pensiei.Ea nu e de acord cu o pensie mai mica de 500 de lei si nu a fost de acord sa primeasca o pensie de 300 de lei desii sotul meu ia propus acest lucru ca sa nu mai deschida un nou proces..Iar cu suma de 500 de lei nu suntem noi de acord .Cu suma de 270 sotul meu a fost de acord de la prima infatisare.Acum nu e vina lui ca fosta sotie nu a deschis procesul in luna ianuarie 2014 asa cum a zis atunci cand nea sunat. Si in legatura cu intrebarea dvs ca de ce nu a platit in septembrie suma de 270 pot pot sa va raspund tot cu o intrebare.Cum sa platim daca nu avem nici o decizie de la instanta nici acasa dar nici la locul de munca al sotului?Daca venea la servicu ii oprea direct banii din salariu .Dar nu a venit nimic.Si la a cealalta intrebare pe care ati puso ca de ce nu ia platit din aprilie pana acum am un raspuns.Sotul meu ia sugerat fostei din luna in care fata a facut 18 ani ii plateasa in continuare pensia dar mai mica ca nu ne descurcam nici noi cu 1300 de lei care ne raman din 1800 mai ales ca mai avem si copilul.Ea vroia in continuare tot 500 lei .Eu cred ca sotul meu are tot dreptul sa ceara o micire de pensie acum ca mai are un copil de crescut.Deci nu e vorba ca nu vrea sa plateasca pensie deloc.Vrem doar o pensie ceva mai mica .Atata tot.Si in legatura cu faptul ca sunt 9 luni de plata o stim tot de la fosta.Chiar ieri nea sunat si nea spus ca pensia a ramas tot de 500 desii la proces a fost stabilita suma de 270 de catre instanta.Si ca tiinand cont ca banii o sa ii primeasca in luna decembrie sunt pe 9 luni.Eu nu inteleg cum daca sa stabilit o suma de 270 lei sa ramana acceiasi suma de 500 lei?
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Multumesc.Dar nu ar trebuii sa ne vina acasa o hotarare ?Banii i se opresc sotului meu direct de la locul de munca .Deci asta ar insemna 4 500 de lei pe 9 luni.De unde sa opreasca din 1 800 cat are salariu suma de 4 500.Si la tribunal se stabilise suma de 270 pentru pensie .Suma asta a stabilito instanta tiinand cont ca mai avem un copil .Si el a fost de acord.Si nici nu stim de unde stie fosta sotie decizia instantei tiinand cont ca ea este in Italia si nici nu a fost la proces.Si nici avocat nu a avut.Iar la servici la sotul meu nu a venit nici o decizie.Nu putem platii cand nu stim nici macar decizia instantei .
Răspuns la discuția Pensie alimentara copil major
Multumesc pt ras.Zicea fosta sotie ca a introdus cererea in aprilie .Dar procesul a avut loc in septembrie.Asta inseamna ca avem de plata din aprilie pana in decembrie.
Buna seara.Am si eu o nelamurire legata de pensia alimentara.Sotul meu are o fiica de 18 ani.De la varsta de 6 ani pana la 18 ia platit o pensie de 500 de lei.In aprilie 2014 fata a deschis un proces sa ii dea in continuare pensie alimentara.Procesul a avut o singura infatisare in luna septembrie sotul meu fiind de acord sa ii dea pensie in continuare.Pensia sa stabilit la suma de 270 de lei pentru ca noi mai avem un copil de 2 ani.Azi il suna fosta sotie sa ii spuna ca pensia este tot de 500 de lei.Zisa ca sa interesat ea si a aflat.Noi inca nu am primit nici o decizie acasa .Intrebarea mea este daca sotului meu i sa spus ca pensia se va stabili la 270 cum se poate sa fie tot de 500 de lei?Si mai zisa ca avem de platit pe 9 luni .Adica din aprilie pana in decembrie.va multumesc.