avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate mousy

Activitate mousy

Buna seara!
Ma intereseaza sa aflu care sunt partile comune in ce priveste instalatia de apa calda/rece/evacuare dintr-un apartament. Mai exact, tevile de conexiune intre coloanele principale si robinetii dinaintea repartitoarelor pot fi considerate a intra in aceasta categorie, sau doar tevile principale, alea verticale?
Motivul pentru care intreb e faptul ca, dupa o mica inundatie suferita saptamana trecuta la teava care face legatura intre coloana principala de apa rece si robinetul meu din baie, m-am trezit cu bilet de la vecina de la etajul inferior, cerandu-mi sa suport cheltuielile pentru renovarea tavanului avariat si in plus, avand pretentia sa-si aduca ea propriul zugrav.
Avand in vedere ca reparatia din baia mea a fost suportata de asociatie, fiind necesara evident si oprirea apei pe conducta pentru scurta vreme, consider ca tot ce este inainte de robinet se afla in responsabilitatea asociatiei. Deci sunt indreptatita s-o refuz sau ma insel?
De asemenea, ea invoca si alte inundatii suferite in trecut, cauzate de coloana de evacuare, care (banuiesc eu) e fisurata si din cand in cand refuleaza mici siroaie pe langa furtunul de la toaleta cand deschid apa la maxim la chiuveta sau cand cada e plina si o golesc. Aceasta problema dealtfel n-a fost pana acum rezolvata, desi am sesizat (verbal, ce-i drept) asociatia in mai multe randuri.
Multumesc anticipat pentru raspuns!