avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Activitate Alexandra2103

Activitate Alexandra2103

Sa presupunem ca primarul imi este un foarte bun prieten, ma poate ajuta cumva?
Buna seara

Problema mea este urmatoarea:

Casa si curtea in care locuiesc are in jur de 3000 metri. Din pacate pe titlul de proprietate eu am trecuti doar 2000 metri. Restul de 1000 si ceva au fost primiti de bunicul meu prin anii 1940 - 1950 (doar verbal, fara acte ) de la un var de-al lui care a murit de ceva ani.
Toate bune si frumoase, curte mare pana acum cand a aparut nepoata respectivului cu titlul de proprietate asupra terenului. A venit draguta de ea a facut cadastru si intabulare si bineinteles anuntul ca ea va vinde terenul si ca am prioritate in cumparare daca doresc, daca nu il da altcuiva.
Va dati seama ca imi doresc sa ramana al meu in continuare, nu sa il ia altcineva si sa imi injumatateasca curtea, insa pretul cerut mi se pare enorm in situatia in care are o deschidere de 6 metri, nu are apa, nu gaz, nu curent, nu canalizare.

Ce pot face eu in aceasta situatie pentru a obtine de la respectiva cel mai mic pret posibil?
Ea poate cere oricat doreste pe acel teren?
Fara accident.
Alcoolemie 1,18 in aer expirat.
Buna ziua,

Pentru refuzul de prelevare probe biologice, neavand alte antecedente, fara accident, oprit la control de rutina, imi puteti da o parere vis-a-vis de pedeapsa - cu suspendare sau executare?

Multumesc