avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Activitate Camelia_Rotar

Activitate Camelia_Rotar

Discuție Fidejusor
Buna ziua,

In 2009 am semnat pentru firma sotului meu (in care eu nu am nici o calitate, nu am fost nici macar angajata) un act aditional la un contract pentru o linie de credit. Firma nu a mai mers si a intrat in lichidare. Pare un caz clasic insa chestiunea este ca eu nu am semnat un contract de fidejusiune in care sa se specifice cu ce garantez. Practic nu exista decat acel act aditional care aduce modificari in ce priveste garantiile, printre garantiile specificate se mentioneaza si un contract de obligatii personale semnat de catre mine si sotul meu insa noi nu am semnat asa ceva. Acel contract nu exista. Nu il avem nici noi, nici banca. Iar in actul aditional nu se fac specificatii legate de fidejusori ci doar suntem mentionati cu datele noastre din buletin. Ati mai intalnit un astfel de caz ? Eu am cautat pe internet, am citit aproape tot ce s-a scris pe subiectul asta dar peste tot se vorbeste de contract de fidejusiune cu numar si data. Se poate ataca prin instanta pe motiv de viciu de procedura sau in oricare alt mod?
Va multumesc pentru raspuns. Camelia Rotar