avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1560 soluții astăzi
Forum Activitate RIoan

Activitate RIoan

Răspuns la discuția Decizie
Multumesc pentru raspuns.

Nici vorba de a ma intelege cu fosta sotie, ba mai mult, ma astept de la ea la tot ce poate fi mai rau.

Discuție Decizie
Procesul meu de divort a parcurs etapele fond, apel si recurs.

Acum am o hotarare irevocabila, insa nu inteleg cum opereaza ea asupra obligatiilor mele pentru timpul scurs pana acum.

Imediat dupa divort, instanta de fond mi-a stabilit obligatii de plata in favoarea minorului in bani 1/4 din salariu.
( Admite în parte acţiunea, astfel cum a fost modificată, exercitată de către reclamant. Declară desfăcută prin acord căsătoria părţilor. Pârâta păstrează numele dobândit prin încheierea căsătoriei. Autoritatea părintească a minorului va fi exercitată în comun de către ambii părinţi. Stabileşte locuinţa minorului la mamă. Obligă pe reclamant la plata în favoarea minorului a unei pensii lunare de întreţinere în cotă de 1/4 din salariul net realizat lunar, începând cu data pronunţării prezentei sentinţe până la majoratul copilului.
Document: Hotarâre 4xxx/2013 25.03.2013
)

A urmat apelul si instanta de apel a stabilit sarcina de executare in natură a obligaţiei de întreţinere in favoarea minorului .
( Admite apelul declarat de către reclamantul ....(eu)...... împotriva sentinţei civile nr. 4xxx/25.03.2013 pronunţată de Judecătoria ..... pe care o schimbă in parte. Stabileşte pentru reclamant sarcina de executare in natură a obligaţiei de întreţinere in favoarea minorului .........., n. la data de ............. prin asigurarea celor necesare traiului, a cheltuielilor pentru educare, învăţătură şi pregătire profesională in limita a o pătrime din venitul lunar net al reclamantului începând cu data pronunţării sentinţei, 25.03.2013. Păstrează restul dispoziţiilor sentinţei apelate ce nu contravin prezentei decizii. Definitivă. Cu drept de recurs in termen de 30 de zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, 18.11.2013.
Document: Hotarâre 6xx/2013 18.11.2013
)

A urmat recursul care a dat urmatoarea decizie:
(Prin decizia civilă nr. 6xx din 24.09.2014 s-au admis recursurile. Modifică în tot decizia. Respinge apelul declarat de .....(eu)........ Păstrează sentinţa Judecătoriei ........
Document: Hotarâre 6xx/2014 24.09.2014
)

Ceea ce nu inteleg este implicatia acestei respingeri a apelului. Ca sa fiu mai exact, dupa pronuntarea divortului angajatorul mi-a retinut pensie de intretinere 1/4 din salariu pentru perioada scursa de la pronuntarea divortului si pana la redactarea si comunicarea hotararii instantei de apel. De asemeni incepand cu luna imediat urmatoare depunerii recursului am trecut in mod voluntar la plata pensiei de intretinere in bani.
(Mentionez ca dupa divort am locuit impreuna cu fosta sotie si cu minorul in acelasi apartament. In momentul cand nu am mai locuit impreuna cu minorul am trecut in mod voluntar la plata pensiei de intretinere in bani) Practic, cu exceptia a 5 luni, eu am platit pensie de intretinere in bani de la pronuntarea divorului pana acum.

Intrebarea e legata de hotararea irevocabila a instantei de recurs, daca acum va trebui sa platesc pensie in bani retroactiv si pentru cele 5 luni (cat s-a aplicat in fapt hotararea instantei de apel) ?