avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 330 soluții astăzi
Forum Activitate Keresztes

Activitate Keresztes

Buna ziua.
Societatea pe care o administrez a fost chemat in judecata termen in ianuarie,pentru neplata unei organizatii de drept de autor a unei sume 51 Ron plus penalizari si cheltuieli de judecata.Factura neachitata reclamata este din 2012.
Am primit mai multe somatii de atunci de la respectiva asociatie si de fiecare data am raspuns prin email si sorespondenta scrisa cu confirmare de primire trimitand copia ordinului de plata la fel si copia extrasului de cont bancar in care figureaza plata respectivei facturi.Nici odata nu mi s-a raspuns la aceste dovezi expediate,in schimb dupa aproximativ 3 luni s-a trimis aceeasi somatie din nou.Am avut impresia sa este un inscris generat automat de un computer,iar dovezile mele expediate nu le verifica nimeni.Am continuat totusi sa raspund incontinuare,trimitand din nou copii despre actul doveditor de plata.
Acum am primit si ochemare in judecata pentru neplata acestei facturi de 51ron
Ar trbui sa fac o intampinare,Suma e prea mica pentru a angaja un avocat,dar cheltuieli de judecata nu vreau sa platesc nici penalizari 2 ani fiindca am platit factura la vremea respectiva in termen.Nici sa ma deplasez personal pentru acest proces 500km.
Am citit modelul de inampinare de pe site dar am probleme cu formularea pe la de"fapt" si de "drept" in acest caz.

Putin ajutor in formulare si sfat mi-ar prinde bine ,banuiesc ca pot trimite intampinarea prin recomandat postal la judecatorie.