avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate za_raptor

Activitate za_raptor

Nu am dat toate detaliile si probabil am omis unele importante. Am fost la banca si am dus documentele necesare, au stabilit ca suntem eligibili si avem la dispozitie 120 de zile sa gasim un apartament. Am gasit ce ne doream dar nu stiu daca are sens sa trecem prin toata procedura( verificare acte, antecontract, plata avans, astepare ca banca sa vireze banii) tinand cont ca aceasta ar dura in mod realist cam o luna jumatate, timp in care am putea gasi altceva.
Nu stiu daca banca va fi de acord sa vireze banii in alt cont decat al proprietarului, mai ales ca extrasul de carte funciara va specifica clar ca pe imobil exista sarcini.
Valoarea ipotecii nu e mare, reprezentand doar 10% din valoarea imobilului.
Buna ziua,

Am gasit un imobil pe care vreau sa-l cumpar prin programul Prima Casa si care indeplineste toate criteriile pe care le aveam pentru achizitionare.
Problema este ca pe acel imobil exista o ipoteca si vreau sa stiu daca exista solutii prin care imobilul poate fi cumparat si daca da, care sunt acestea?
Mentionez ca acel credit ipotecar este la alta banca fata de cea prin care se va folosi programul Prima Casa.
Cele mai simple doua solutii ar fi ca proprietarul sa achite acel credit integral si astfel ipoteca sa dispara dar din pacate nu dispune de banii necesari sau eu sa dau un avans mai mare la semnarea antecontractului care sa acopere acel credit dar aici exista riscul ca proprietarul sa nu achite acel credit, banca sa faca plata, imobilul nefiind degrevat de sarcini iar eu sa raman blocat cu banii sau chiar fara ei.