avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate mv2014

Activitate mv2014

Buna ziua. As vrea o parere pentru cine ma poate ajuta legat de urmatoarea problema. Sa incepem cu inceputul. Am fost la cineva intr-un oras din Romania(sudul tarii) am stat cat am stat si apoi am plecat pe data X de acolo. Dupa 2 zile, induvidul la care am stat (nu poseda permis de conducere) a tamponat usor o furgoneta, pagubele create masinii tamponate, minime, bara sparta(pe fondul conditiilor meteorologice cica). Dupa 2 luni de la incident ma trezesc acasa cu o citatie de la politia din orasul respectiv cum ca am fost implicat in acel accident. Tin sa mentionez ca masina nu era proprietatea omului ci era a altcuiva, care de asemenea avea antecedente de genul, poate daca nu mai grave. In fine. Ideea e in felul urmator. Cum se poate ca proprietarul masinii(nu cel care a condus-o de fapt in momentul accidentului) sa declare ca eu am fost acolo? Cand eu plecasem din orasul ala de 2 zile. Plecarea mea se poate dovedi atat de biletele de calatorie biletul de autocar si de tren. Plus declaratie de la vecini si parintii mei care m-au vazut in seara accidentului in orasul meu de resedinta, aflat la aproape 500KM de orasul cu pricina, orasul in care am fost acuzat pe NEDREPT ca am fost implicat intr-un accident rutier. Cam asta ar fi povestea insa mai am cateva intrebari...

1. Cum a putut politistul ala sa accepte declaratia data de proprietarul masinii cum ca eu am fost acolo?
2. Am aflat ca proprietarul masinii cica a prezentat la politie copie dupa actele mele (buletin+permis). Cum se poate invinui un om doar pe baza asta? Daca era cu victime ce faceam? Toata lumea poate face asa nu?
3. Ei tot sustin sus si tare, desi in sinea lor stiu ca nu e adevarat, ca eu am fost acolo in seara aia si pot proba acuzatiile cu zeci de declaratii de la prieteni cica(aia stau in partea cealalta a orasului si nu m-au vazut in viata lor) filmari de la camerele de supraveghere de la un magazin, spun ei ca as fi fost in seara accidentului la magazinul ala si am cumparat ceva(doar daca se modifica datele filmarilor, pentru ca am fost odata acolo - cred ca se poate proba ca sunt false printr-o expertiza corespunzatoare) plus amenintari cu moartea pe facebook de la cel care a fost implicat in accident, si multe alte aberatii. Si acum intrebarea de la acest punct... Ce intentioneaza de fapt?


Cam asta a fost. Imi cer scuze daca e prea lung dar am incercat sa dau cat mai multe detalii.