avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate andrei4427

Activitate andrei4427

Pe data de 24 am fost implicat intr-un accident minor.
Ma deplasam pe bulevard pe banda 1 cand in fata mea observ o masina care se indrepta spre mine in marsarier, am redus pana am oprit, moment in care cel din fata se tot apropia urmand sa ma atinga. Am claxonat si la randul meu am bagat in marsarier pentru a il evita iar acum apare urmatoarea problema:
M am uitat in oglinda si in spate era un ratb, am dat usor inapoi fara sa realizez ca ratb-ul se tot apropia de mine(asa cum procedeaza de obicei, pana ajung lipiti de tine) si pana sa apuc sa franez m-a lovit.(doar ce am apucat sa misc masina putin in spate si am si fost lovit). Masina mea nu a patit absolut nimic, lovindu-ma in carlig iar el s-a ales cu o gaura in bara. Am coborat si m-am dus la cel care era sa ma loveasca din fata mea, in acest timp soferul ratb-ului nu a venit sa imi spuna absolut nimic, dupa care s-a urcat in masina si m-a depasit. M-am uitat in fata mea si am vazut o alta masna ratb asa ca am presupun ca respectivul si-a vazut de drum, asa ca m-am urcat in masina si am plecat ca astazi sa ma trezesc cu o instiintare acasa cum ca pe data de 24 am fost implicat intr-un accident, urmand sa ma prezint pe 5 la politie.
Intrebarea mea este daca pot fi scos eu vinovat pentru acest incident, fiind lovit din spate si ratb-ul nepastrand distanta, iar a doua este daca voi fii acuzat de parasirea locului accidentului(probabil ca da) ?