avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate diananicoara

Activitate diananicoara

Dar sa o anulez pentru cauza ilicita sau frauda la lege?

Multumesc, asa am spus si eu certificate de calitate, insa el a eliberat certificate de mostenitor, iar la provenienta imobilului a trecut "dobandit de defunct prin mostenire de la parintii sai de peste 40 de ani si stapanit ca patrimoniu de fapt si prin aplicarea art.22 din Legea 18/1991".
Nu se precizeaza in baza carui act este mostenire de la parintii sai, art 22 se refera la: (1) Din terenurile agricole, comisiile vor atribui in proprietate, la cererea comisiilor parohiale ori a altor organe reprezentative ale comunitatilor locale de cult - din mediul rural -, o suprafata de teren de pana la 5 ha in echivalent arabil pentru fiecare parohie sau schit, apartinand cultelor recunoscute de lege..., deci la cu totul altceva
Multumesc pt raspuns. Insa mai este ceva, notarul nu putea eliberat certificatul deoarece parintii nu aveau acte de proprietate pt teren si casa. De aceea a dat si mama acea declarative deoarece credea ca permite fratelui sa stea in casa parinteasca pana la rezolvarea problemei juridice in ceea ce pricveste imobilul, un eventual process de uzucapiune
Buna ziua, mama mea a dat la notariat in anul 1996 o declarative prin care arata ca este straina de succesiunea tatalui prin neacceptare.A dat acea declaratie crezan ca este de accord ca fratele ei impreuna cu familia sa locuiasca in casa parinteasca pana la solutionarea procedurii succesorale, si nicidecum ca ar renunta la mostenire. Mai ales ca stia ca nu se putea dezbate succesiunea pt ca nu existau acte pe bunurile ramase: o casa si un teren. Cu toate astea noatrul a eliberta certificate de mosteniotr fratelui mamei in care acesta figureaza uic mostenitor, iar mama straina de succesiune prin neacceptare. Se poate anula in instant aceasta declaratie?