avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 115 soluții astăzi
Forum Activitate ileana nico

Activitate ileana nico

Discuție Impozit PFA
Buna ziua,
Pentru 2018, impozitul PFA pentru venitul estimat va fi aplicat la venitul net , fara CASS , ca la salariati ?!
Exista deduceri la calcularea impozitului?
Mentionez ca sunt pensionar limita de varsta, un copil de intretinut la facultate , venitul din pensie este cat valoarea unui punct de pensie, dupa 30 ani cotizati .
Va multumesc !
Răspuns la discuția Declaratii 392A / 392B
Buna seara,

Mai am o intrebare ! Cheltuielile avute in anul 2014 pentru PFA, cu factura sau bon fiscal , respectiv cazare, combustibil , reparatii auto, consumabile, etc sunt considerate achizitii si trebuiesc evidentiate in ceva declaratie fiscala ? Sunt pareri impartite .

Multumesc mult .

Răspuns la discuția Declaratii 392A / 392B
Multumesc mult pentru raspuns, prestarile servicii sunt doar intracomunitare si din cate stiu este scutit de plata TVA ! ( daca inteleg bine, inscris in scop de TVA este termen diferit de patitor de TVA )
Buna ziua,

Pentru un PFA inscris in scop de TVA si care livreaza prestari servicii intracomunitare ( incepand din ian.2014). cu facturare lunara in euro, cu cifra de afaceri pe 2014 sub 200 000 ron, pentru anul 2014 in afara de declaratia 200 se mai depune 392A sau 392B....pentru ca nu am inteles....

Multumesc mult !