avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 825 soluții astăzi
Forum Activitate aladin1068

Activitate aladin1068

E destul de mare ca sa vrea, dar nu neaparat sa stie!
"Interesul suprem al copilului" este sa ramana pe loc si sa poata continua proiectele incepute, scolare si mai ales extra-scolare. Ultimele sunt ceea ce isi doreste, viitorul ei.
A se muta, la mine sau in strainatate, inseamna adaptarea (sau nu) la noile conditii, si renuntarea la ceea ce face. In acest context se discuta de ce nu "m-am deranjat" sa fac demersurile legale. Am incercat sa mentin un echilibru pentru ea in tot acest timp.

Chiar nu exista alta cale prin care aceasta femeie sa fie trasa la raspundere? Nu e abandon, dar a plecat si si-a lasat copilul. Ii da tot universul peste cap cu bunele ei "intentii".
Am facut demersuri sa ma mut in acelasi oras cu copilul meu pentru a-i pastra aceleasi coordonate. Dar dureaza si s-ar putea sa ma trezesc ca vine si o ia, "ca are tot dreptul", si se considera ca actioneaza in interesul copilului.

Multumesc oricum!
O seara frumoasa!
Multumesc gi-jane2. Despre Anglia este vorba.
Solutia aratata pare simpla dar nu este asa, din pacate. Apelul in instanta dureaza.
Pot face ceva pentru a se constata si consemna oficial abandonul inainte de a ajunge la instanta?


Buna seara,

Vreau sa-i fie bine copilului meu!
Faptele:
In 2009 am divortat, din culpa comuna. Am hotarat impreuna ca este cel mai bine pentru copil sa fie incredintat spre crestere si educare mamei lui.
Platesc regulat pensia alimentara si mai mult de atat. Am drept nelimitat la vizite, si ma folosesc de el. Imi duc copilul in vacante, il ajut la teme telefonic, zilnic atunci cand este cazul (nu locuim in acelasi oras).
Din vara, fosta sotie a plecat sa munceasca in strainatate. Pana in ajunul plecarii nu m-a pus la curent cu demersurile pe care le-a facut. A lasat copilul in grija unei rude de-a ei.
Acum imi cere sa fiu de acord sa ia copilul cu ea. Am insa rezerve ca situatia ei este stabila acolo.
Sunt disperat. Fiica mea e suficient de mare (va implini 13 ani) sa inteleaga ce se intampla. Oricum o vad ca sufera. Consider iresponsabila plecarea mamei ei, si sunt sigur ca mutarea in strainatate nu este in interesul fiicei mele.
Cum as puta obtine custodia ?

Va multumesc anticipat