avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Activitate CretuSorin

Activitate CretuSorin

Buna Ziua,

Va multumesc pentru raspunsuri.
Pana acum nu am ajuns la sectia de politie pentru declaratii.
Exista riscul sa fiu arestat preventiv pentru 30 zile?
Nu am cazier si nici nu am savarsit alte infractiuni.
Va multumesc.
Declaratia la politie trebuie sa o dau neaparat in preajma avocatului sau nu am nevoie urgenta de avocat, o pot da si singur?
Oricum am de gand sa recunosc fapta, nu voi nega nimic.
Va multumesc pentru raspuns.
Buna Ziua,
Imi cer scuze poate nu am incadrat mesajul meu acolo unde trebuie.
Apelez la dvs. pentru ca sunt foarte disperat si nu stiu la ce sa ma astept.
Din perioada 2013 - 2015(in curs) lucrez la o casa de amanet.
In urma cu cativa ani, in 2011 - 2012 am apelat la niste persoane pentru a ma ajuta cu o suma de bani, probleme in familie. Pentru acele persoane am lucrat, considerand ca m-am achitat de suma respectiva.
In 2013 m-am angajat la o casa de amanet. In Mai 2014 am inceput sa primesc telefoane peste telefoane de la persoanele respective cum ca le datorez suma de 100.000 lei cu dobinzi aferente. Nu am semnat niciun fel de act cu acele persoane.
Am fost amenintat, atat eu cat si familia mea. Amenintari pentru locul de munca inclusiv familia patronului.
In circa 8 luni de zile am sustras suma de 100.000 lei noi din casa de amanet, creeand contracte fictive. Adica contracte de amanet pe nume de persoane false, cu serii de buletin si cnp-uri false.
Acum patronul a aflat, am incercat sa gasesc o solutie, am apelat la 2 banci, la prieteni insa fara succes.
Am recunoscut ca am sustras acea suma in fata patronului, acest lucru am degand sa fac si in fata organelor juridice.
Insa in declaratie nu pot mentiona numele celor care am dat banii, sunt persoane foarte periculoase, dispuse sa faca orice si imi este frica pentru familia mea si chiar viata patronului.
La ce ma pot astepta?
Cat de mare va fi pedeapsa?
Fals in actele firmei (contracte de amanet false), prejudiciul de 100.000 lei, practic furt.
Nu am nicio abatere, in viata mea nu am calcat intr-o sectie de politie. Insa disperarea, frica, teroarea ma impins sa fac acel lucru.
Ma simt foarte rau, am suferit un preinfarct si acum sunt internat in spital, diagnostic semi pareza pe partestanga.
Va multumesc. Astept raspunsul dvs.