avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate VadimNavigatorul

Activitate VadimNavigatorul

Asa cum am mentionat, terenul liber (curtea) este in proprietatea statului. Discutia mea de principiu cu proprietarul din spate se refera la situatia ideala in care reusim sa cumparam terenul de la stat, sa devenim proprietari asupra lui, si mai apoi sa iesim din indiviziune. Pentru ca presupun ca nu putem partaja curtea daca se afla in proprietatea statului, nu?
Buna seara.

Am gasit o proprietate, pe care as dori s-o cumpar, formata din corp casa de 140 mp construiti (la sol). Corpul de casa este stradal, in forma vagon, si este parte a unui imobil de 175 mp, care se intinde de la strada si pana in fundul curtii. Partea din spate a imobilului, in suprafata de 35 mp este alta proprietate. Deci ce vreau eu sa cumpar - 140 mp stradal, restul - 35 mp in fundul curtii sunt alta proprietate. Intreaga curte este proprietatea statului. Am observat ca proprietarul din spate si-a ingradit bucata de curte adiacenta corpului lui de casa, fara sa existe temei legal, pe motiv ca are caini. Am vorbit cu el si i-am spus ca doresc sa cer iesire din indiviziune si in mod logic cota mea de curte ar trebui sa corespunda suprafetei de corp de casa de 140 mp, deci dupa calculul meu ar trebui sa detin 80% din curte, iar dansul 20%. Cum partea deja ingradita de dansul acopera deja aceasta cota, i-am propus "uite, iti las ce ai ingradit deja si imi mai sacrific eu cativa metri si iti fac culoar de 1m latime pe langa gard spre strada". Reactia proprietarului din spate a fost "nu sunt de acord cu iesirea din indiviziune, ca eu vreau sa pot intra cu masina pana in spate" (in ciuda faptului ca sunt doi pensionari care n-au masina). Care e baza legala pentru cererea lor si cine are dreptate? Sigur, o sa fiu sfatuit sa consult un avocat in mod direct, insa eu as dori un sfat preliminar: doresc sa cumpar acea proprietate, insa daca dansii au dreptate si eu nu le pot face culoar si sunt nevoit sa mentin curtea (8m stradal) comuna cu acces comun, nu ma mai intereseaza achizitia. Multumesc pentru sfat.