avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 916 soluții astăzi
Forum Activitate anculetz

Activitate anculetz

multumesc mult. in ultimii 5 ani nu am platit nici un fel de asigurare si nici nu am lucrat. e valabila informatia indiferent de casa de asigurari unde alegi sa-ti virezi cas-ul? adica e la fel si pt OPSNAJ si pt CASMB???
buna ziua. am si eu o mica problema in legatura cu plata retroactiva a asigurarii de sanatate. am 29 de ani si in 2014 am terminat facultatea de medicina. in perioada cat am fost studenta si am depasit varsta de 26 de ani, nu am platit nici o contributie privind asigurarea de sanatate, nu am lucrat si nu am realizat nici un venit impozabil. din ianuarie m-am angajat iar cand am fost la CNAS pt o stampila mi-au spus ca trebuie sa-mi platesc retoactiv asigurarea de sanatate pe ultimii 4ani. mi-au facut un calcul si in total am de platit peste 1800lei. am rasfoit putin legea si este un articol in care se spune ca, persoanele care nu realizeaza nici un venit impozabil in ultimii 5 ani, au de platit retroactiv ultimile 6 luni...... deci....cat trebuie sa platesc:ultimile 6 luni sau ultimii 4 ani? ma puteti ajuta in sensul asta? multumesc