avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1379 soluții astăzi
Forum Activitate wapmaster13

Activitate wapmaster13

Răspuns la discuția Deschidere firma metale pretioase
intrebare actualizata.
Buna ziua,

Am citit legea privind metalele pretioase, respectiv aur si argint, insa am neclaritati legate de marcatul produselor.

Eu comand de foarte mult timp produse din argint de pe un site chinezesc numit "Shein", aceste produse vin direct marcate si le-am folosit mult timp avand o calitate ireporsabila si cateva mii de review-uri la ei pe site si m am gandit ca unele din produsele respective sa le vand eu pe aici ca intermediar.

Problema se pune in felul urmator:

1., desi aceste produse sunt marcate si detin factura pentru ele, nu stiu daca marcarea este recunoscuta de ANPC, iar daca marcarea nu este recunoscuta, atunci ce trebuie facut?
2. Daca marcarea nu este recunoscuta, trebuie sa le marchez eu din nou la ANPC?
3. Daca le marchez la ANPC banuiesc ca ulterior pot comanda aceleasi produse din nou si sa le vand? sau trebuie marcat absolut fiecare produs in parte de fiecare data cand il comand?


Ideea este ca am vorbit cu cineva care in prima faza mi-a spus ca e ok sa le vand in Romania, daca produsele sunt deja marcate, insa am mai citit pe net si am gasit informatii in contradictoriu si nu stiu ce sa mai cred.
Astazi am avut o experienta neplacuta cu un baiat care detine o firma de hosting.
Acesta voia niste liste cu emails,ma rog a platit 100$ ,eu i-am trimis pe card apoi am realizat ca nu ii pot onora comanda si i-am spus sa faca chargeback ca sa imi dea mie paypal balanta pe minus,urmand ca eu sa rezolv aceasta problema.
Dar acesta ma ameninta ca daca pana maine la ora 15.00 nu are banii in paypal,se duce la politie si ma cheama in instanta.
Banii inca nu au intrat pe card si probabil o sa mai dureze unde la maxim 48 de ore,dar imediat ce intra dau refund... Acesta insa continua cu amenintarile ca o sa ma cheme in instanta.

El are ceva experienta prin tribunale.
Ce as putea sa fac?