avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate MeryPoppins

Activitate MeryPoppins

Sotul este girant la un credit ipotecar pentru apartamentul fiului nostru cel mare,Creditul fiind in franci elvetieni. Avand in vedere ca francul a crescut foarte mult si probabil va mai creste, sotul si fiul cel mare nu mai au posibilitatea plati creditului ipotecar.
Ne gadim sa renutam la apartamentul cumparat cu credit ipotecar. Intrebarea mea este daca eu si sotul meu avem un apartament proprietate persoanala si sotul este (doar el) girant la creditul ipotecar, cum putem sa ne protejam fata de banca ,apartamentul nostru personal pentru a nu pune gaj banca pe el. Tin sa mentionez ca am 3 copii: 2 baietii si o fata; ne-am gandit sa trecem apartamentul pe numele fiului cel mic si al meu (mama) si atunci sotul sa nu mai aiba nici o proprietate pe nume!
Este posibil asa ceva? Si daca nu poate sa conteste banca acest document de trecere a proprietati pe numele fiului in momentul cand noi nu vom mai putea sa achitam banca. Va rugam sa ne comunicati ce alte consecinte mai pot sa existe din partea banci pentru intreaga familie.
Va multumesc!