avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate IulianCh

Activitate IulianCh

Răspuns la discuția Despagubire RCA dauna totala
Evident as vrea sa evit sa intru intr-un proces de lunga durata si as prefera sa solutionez problema pe cale amiabila.

In acest sens pot lua legatura cu asiguratorul pentru a incerca o solutionare amiabila. Pentru asta, insa, am nevoie si de justificare legala. Personal, nu am gasit articolul din lege care specifica ceea ce ati afirmat mai sus: "Valoarea masinii este cea de la data producerii accidentului, valoare determinata conform legislatiei in vigoare la momentul respectiv. " Poate ma puteti edifica dvs. in legatura cu asta....

Mai mult decat atat, chiar si in noua formula, legea specifica faptul ca pentru a se calcula valoarea reala a masinii, partea pagubita poate aduce documente justificative din care sa rezulte acest lucru. In cazul de fata, autovehiculul care face obiectul despagubirii fusese achizitionat cu aproximativ 2 luni inainte de producera evenimentului, valoarea acestuia fiind mentionata in contractul de vanzare cumparare pe care-l detin. Lichidatorul, in urma discutiei telefonice, mi-a comunicat ca acest document nu are nici o valoare.

In ultima instanta, pot spera la o solutionare prin inaintarea unei reclamatii catre ASF impotriva societatii de asigurari?
Buna ziua,

In noiembrie 2015 am avut un eveniment cu masina. Am deschis dosar de dauna la asiguratorul celui vinovat si dupa ce am depus toate hartiile am stat de vorba cu lichidatorul. Masina a fost declarata dauna totala, iar lichidatorul mi-a facut o calculatie de dauna conforma legii in vigoare. Eu am fost de acord cu suma respectiva, insa pana s-a dat dosarul efectiv in lucru (la ei), lichidatorul cu pricina a incetat sa mai lucreze la compania de asigurari.

Dupa multe telefoane si durmuri am reusit sa iau legatura cu lichidatorul nou care a fost desemnat sa se ocupe de dosarul meu. Am fost anuntat ca va prelucra dosarul si ca va reveni cu un raspuns. Intre timp au trecut sarbatorile si s-a facut 2015.
Imediat dupa sarbatori am luat din nou legatura cu acest lichidator care mi-a spus ca trebuie refacuta calculatia dupa noua lege in vigoare de la 01.01.15, iar dupa aproximativ o saptamana mi-a transmis via e-mail o noua suma de despagubire, evident mult mai mica decat ce stabilisem initial cu celalalt lichidator. Am solicitat in scris si calculatia pentru aceasta suma, insa mi s-a comunicat ca va sosi in scris prin posta....inca nu am primit nimic.

Ce baza legala are compania de asigurari sa calculeze conform legislatiei de la 01.01.15 avand in vedere ca evenimentul s-a produs in 2014, dosarul de dauna a fost deschis in 2014, iar termenul legal de 10 zile pentru a obtine un raspuns oficial la acest dosar oricum nu a fost respectat?

Unde ma pot adresa pentru a rezolva aceasta problema?

Multumesc