avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate anitadum

Activitate anitadum

Am un teren inchiriat cf. Legii 112/1995 aferent unui imobil achizitionat in 1999 in municipiul Galati. Anual se incheie contract de inchiriere pe curte cu destinatia gradina.
In decembrie 2014 am accesat www.ghiseul.ro si am constatat ca figurez cu sume de plata dupa cum urmeaza: extras din 14.12.2014: chirie teren curte an 2014: 256 lei, majorari 12.00 lei.
la 17.12.2014: 1079 lei reprezentand chirie aferenta anilor 2012, 2013, 2014 din care majorari: 342 lei.
Sumele mi s-au confirmat si de catre Directia de taxe si impozite, initial eu crazand ca e o greseala.
Am facut trei drumuri inainte si dupa sarbatorile de iarna si iata cum stau lucrurile:
Conf unei hotarari de Consiliu Local, din 2012 s-au schimbat grilele de impozitare, terenul trecand din zona B in zona A. Modificarea chiriei a fost omisa pana in mai 2014 cand mi s-a facut un contract de inchiriere cu noul tarif, contract in posesia caruia am intrat luni 19.01.2015 direct de la Primarie.
Mentionez ca in fiecare an am achitat sumele solicitate de directia de fiscalitate, integral pana la 15 martie.
As dori sa stiu cat de corect este sa platesc atat diferenta de chirie cat in special acele majorari pe anii 2012, 2013 si chiar 2014 atat timp cat NU mi s-a comunicat sub nici o forma acest aspect. Am contractele din 2012 si 2013 cu pretul/mp iar la art. 6 este specificat " C.L. are dreptul sa recalculeze chiria si majorari de intarziere potrivit actelor normatve sau HCL al mun. Galati ce intervin dupa incheierea ctr, cu conditia notificarii chiriasului de aplicarea noilor tarife.
La oficiul juridic de pe langa primaria Galati mi s-a spus ca nu am sanse de reusita la o eventuala contestatie, ca erorile s-au depistat la un control al Curtii de Conturi, dar sa incerc totusi o adresa catre primar bine intocmita, cu un cadru legal adecvat.

Apelez la dvs in speranta unui ajutor juridic deoarece recunosc ca nu ma pot descurca in hatisul legislativ.

Va multumesc anticipat