avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2080 soluții astăzi
Forum Activitate robert_filip

Activitate robert_filip

Buna ziua,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru clarificarea urmatoarei situatii: Pana in anul 2010 am locuit cu parintii in sectorul 4, apoi m-am mutat in sectorul 2 al capitalei, schimbandu-mi si cartea de identitate. Singurul bun (automobilul) trecut pe numele meu a ramas in acte pe sectorul 4, nefiind transferat in adresa din sectorul 2.
In perioada 2010-2012, pe platforma online a celor de la directia impozite si taxe locale a sectorului 4, imi aparea impozitul pentru auto, eu il plateam si tot asa...

Anul trecut am achizitionat un apartament in sectorul 2 si cu ocazia asta mi-am facut si cont pe platforma online a celor de la taxe si impozite-sector 2, unde atunci cand m-am logat prima oara (noiembrie 2014, am avut surpiza sa vad ca impozitul pe care eu il platisem la sectorul 4 apare scadent (cu majorarile aferente) la sectorul 2, plus ceva amenzi pe care de asemenea le achitasem.
Am sunat la sediul dgitl-sector 2, am discutat cu o persoana care mi-a spus sa trimit pe mail chitantele aferente platilor facute si se vor scadea din datoria catre stat. I-am trimis chitantele si am asteptat...si am asteptat, pana la inceputul acestei luni cand mi-am amintit ca am impozite de achitat si m-am logat din nou pe site.
Nu se stinsese nici un sold, ba chiar mai crescuse putin. De data asta am trimit un mail catre cei ce la dgit, le-am povestit din nou situatia si i-am rugat sa stearga soldul deja achitat. Dupa vreo 2 zile mi s-a scazut doar o amenda de circulatie (care fusese procesata, din greseala, ca plata pt. sectorul 3) si am primit un mail de la ei in care mi se spunea ca nu se pot face compensari intre bugetele sectoarelor si ca trebuie sa fac o cerere scrisa catre sectorul 4 ca sa imi recuperez banii.
Chiar asa este? Nu se pot face compensari intre bugetele sectoarelor/localitatilor pentru impozite? Daca s-a putut face o compensare pentru amenda, de ce nu si pentru impozit?
Pentru ca daca fac ce imi recomanda ei, adica sa imi retrag banii de la sectorul 4 si sa ii virez apoi catre sectorul 2, voi ramane in aer cu majorarile; si nu mi se pare normal sa achit majorari, suma a fost platita, plus ca nu este vina mea ca cei de la dgitl, indiferent de sector/localitate, nu isi centralizeaza datele; pana la urma CNP-ul este unic.

Multumesc anticipat pentru orice sfat! :)