avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 515 soluții astăzi
Forum Activitate andreeapt

Activitate andreeapt


Buna ziua,

Doresc sa achizitionez un apartament intr-un imobil care a facut subiectul unui proces de retrocedare prin legea 10 in urma cu 11 ani. Din spusele actualilor proprietari, in urma cu 11 ani, fostul proprietar a dat in judecata mai intai statul dupa care actualii prorietari pentru recuperarea imobilului. A pierdut ambele procese din lipsa de acte doveditoare. Actualii proprietari sustin ca au toate actele de proprietate in regula si ca fostul proprietar nu mai poate revendica imobilul. Pe de alta parte am citit ca in astfel de cazuri, chiar daca fostii proprietari aduc probe, cumparatorii ulteriori ai imobilul sunt considerati cumparatori de buna credinta si imobilului nu se retrocedeaza in natura ci se dau eventual despagubiri de catre stat.

Momentan noi nu am vazut actele pentru ca nu eram hotarati daca vrem sa cumparam sau nu, dar daca se va ajunge acolo o sa mergem la un notar/avocat sa veficam ca sunt ok.

Intrebarea mea este: Exista posibilitatea ca fostul prorietar sa isi mai poata recupera imobilul daca vine cu dovezi suplimentare? Cu alte cuvinte se poate ca la un moment dat sa fiu evacuata din apartament, chiar daca am acte de proprietate asupra lui?

La ce ar trebui sa fim atenti si care ar fi pasii de urmat ca sa fim siguri ca nu avem probleme pe viitor?

Mentionez ca apartamentul nu este tocmai un chilipir si nu as vrea sa imi asum acest risc.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri,