avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 912 soluții astăzi
Forum Activitate Whitehorse_79

Activitate Whitehorse_79

Buna ziua!
Urmeaza sa divortez. Am o fetita de doi an jumate, care va ramane la/cu mine, la domiciliul meu, bun personal. Inca nu am inceput procesul, nu am vizitat un avocat si as vrea sa stiu la ce sa ma astept intr-o chestiune ce priveste exclusiv copilul. Amandoi, si eu (mama) si sotul vrem ce-i mai bine copilului, ne vom ingriji amandoi de ea (cel putin asa ne propunem). Eu am anumite pretentii cu care sotul nu prea este de acord. Avand in vedere ca fetita este foarte atasata de mine, eu imi doresc ca ea, pana va mai creste un pic, sa doarma la mine seara si dupa mesele si sa fie luata de tata doar in timpul zilei. In primul rand pentru ca nici acuma ea nu vrea sa doarma doar cu tata, fara mine nu adoarme. In al doilea rand as vrea sa se si obisnuiasca cu noul ei camin. Ma gandesc ca se pot stabili foarte clar si concis prin avocat la tribunal orele de vizita ale tatalui, nu? Mentionez ca dorim sa mergem cu un singur avocat, pe cale amiabila, nu sa ne razboim.
A doua intrebare: sotul este persoana fizica, are birou individual. In acest caz cum se stabileste pensia alimentara?