avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 808 soluții astăzi
Forum Activitate titidudu

Activitate titidudu

Intr-un cartier nou de case la periferia orasului avem un drum (alee) de approx 150 m constituit pe un drum de exploatare fânațe / drum de pamant, existent de ~4m.

Din Planul de Urbanism in Detaliu reiese ca drumul final trebuie sa fie de 10 m latime. Deci fiecare proprietate adiacenta drumului trebuia sa cedeze ~3m pentru a se realiza latimea necesara (4+2*3 = 10m).
Problema este ca nimeni de la primarie nu verifica respectarea amplasamentului delimitarilor de proprietate rezultand o latime de doar ~ 6m din gard in gard.

Am facut demersuri la primarie pentru includerea aleei in administrare publica si amenajarea / asfaltarea acesteia, iar raspunsul primariei este ca din cauza nerespectarii latimii drumului nu se accepta preluarea.
Deci cade in sarcina riveranilor sa isi asfalteze drumul.

Intrebarea mea este ce pot face legal eu (care am respectat distanta ceruta de primarie) impotriva vecinilor care, incalcand reglementarile din PUG / PUD si construind gard fara a respecta latimea drumului, me obliga astfel la o cheltuiala cu amenajarea drumului.

Mi se pare aiurea sa am de suferit eu din cauza lacomiei lor (a nu ceda suprafata de teren necesara constituirii drumului ), si a celor ce au aprobat receptia constructiilor respectiva incalcand legea.

Multumesc pentru raspuns.