avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 593 soluții astăzi
Forum Activitate Ayra

Activitate Ayra


Buna ziua

Si eu, ca multi altii, in 2007, (am cumparat un apartament imi trebuia o diferenta) am luat un credit de 20000 de CHF cu ipoteca si coplatitor. Dintre toate bancile, m-am oprit la VOLSKBANK, directorul de agentie de atunci, era numai lapte si miere in consiliere, ca varianta ceea mai buna e creditul in franc elvetian. In anul 2010 am ramas fara loc de munca si am rugat banca sa-mi micsoreze rata, de la o rata de 350 CHF, aveam de platit 150 CHF un an de zile. Dupa un an m-au anuntat ca trebuie sa platesc 550 CHF, adica sa recuperez restantele neplatite, ceea ce imi era imposibil, chiar daca aveam un loc de munca. Am rugat sa-mi micsoreze dobanda, dar nu au fost de acord. M-au anuntat ca singura modalitate ar fi, sa trec din franci elvetieni, la creditul in euro. Asa ca m-am trezit cu un telefon prin care ma anuntau ca trebuie sa semnez contractul in euro. L-am semnat, cu toate ca le-am spus ca nu sunt de acord. mi-au spus ca alta varianta nu e, decat asta, plata in franci de 550 CHF sau executare silita daca nu platesc ratele.
Si dupa 5 ani de plati in franci elvetieni pentru suma de 20000, am ajuns sa platesc o rata de 265 euro/luna la un credit de 41000 euro. Am incercat sa discut pe cale amiabila, m-am certat cu ei,le-am trimis cerere, dar degeaba. Cum e posibil ca pentru o suma de 20000 CHF sa ajung la 41000 euro si toate ratele pe care le-am platit pana atunci, sunt anulate?Are cineva o solutie juridica?