avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters344079

Activitate ContSters344079

Buna, revin cu noi informatii.

Am primit o notificare din partea celuilalt sofer prin care imi cere despagubiri pentru daunele provocate, in caz contrar urmand sa ma dea in judecata si sa suport si cheltuielile de judecata.

Am incercat sa vorbesc si la Euroins (da, din pacate la ei am fost asigurat la acea data) si am primit mesaje confuze. La primul telefon mi s-a comunicat ca, cheltuielile de judecata, incluzand expertiza tehnica si onorariile avocatilor sunt suportate de RCA. Apoi, vorbind cu alta doamna de acolo mi s-a spus ca depinde ce voi cere in cadrul procesului si de decizia judecatorului.

Acum eu am o dilema. Pentru ca nu am martori in afara de mine si sotie, singura proba in favoarea mea este expertiza tehnica, dar nu sunt nici de aia daca ma scoate nevinovat. Daca cer expertiza platesc 1000eur si nu stiu daca ii recuperez. Daca nu cer expertiza, cel mai probabil pierd procesul si celalalt va fi despagubit de RCA, dar nu mai platesc cei 1000eur.

Acum astept sa fiu dat in judecata. Si intre timp o sa fac o instiintare catre RCA de acest fapt.

Sa cer in proces expertiza? In intampinare sau la prima infatisare? Mi-o deconteaza RCA-ul ulterior?
Care sunt consecintele financiare in cazul cel mai rau pentru mine personal?
Dar procesul nou s-ar indrepta impotriva mea sau al asiguratorului meu?

Multumesc de raspuns
Buna ziua,

Am fost implicat intr-un accident de circulatie in 2014. Politia a deciz ca celalalt sofer este vinovat. Acesta a depus o contestatie pe care in final a castigat-o. Am fost la proces si am dat declaratii, documente, etc, dar el a avut castig de cauza.
Acum nu stiu ce se intampla mai departe. Ce consecinte sunt? In contestatie s-a cerut doar anularea procesului verbal.

Poate acum sa imi ceara mie personal despagubiri?
Merita sa fac recurs la decizie? Nici nu stiu daca se poate.

Multumesc de eventualele raspunsuri
Sorin