avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate erminap84

Activitate erminap84

Va multumesc pentru raspuns. Va rog sa-mi spuneti care sunt pasii necesari pentru a obtine sprijinul unui avocat in aceasta cauza?
Somatia de retinere salariala vine de la EOS KSI firma de recuperare creante.
Va multumesc pentru atentia dvs,raspunsurile dvs. sunt incurajatoare,dar am o alta intrebare.:solicitarea retinere salariala nu este insotita de nici un titlu executoriu sau un alt document emis de o instanta judecatoreasca; conducerea companiei unde sunt angajata a dispus inceperea popririlor; in aceasta situatie ce contest si unde contest? Si inca o intrebare- este vorba de 15 zile calendaristice sau lucratoare admise pentru contestatie?
In perioada cand toata lumea lua credit cu buletinul, am facut greseala sa iau si eu un credit (2006).Am rambursat rate in perioada 2006-2007, in 2007 am pierdut temporar angajarea; am fost reangajata, dar retrogradata, deci am perdut puterea financiara de a-mi achita ratele la termen,banca a predat creditul la o firma de recuperare,cu care am colaborat relativ bine in perioada 2007-2008.La inceputul anului 2009 schimba contul in care trebuia sa virez ratele,comunica noul cont fratelui meu (?),care nu avea nici o legatura cu creditul meu.Fie a preluat gresit contul, fie i s-a dictat gresit contul nou, cert este faptul ca in martie 2009 ,cand am mers la banca sa achit o rata, mi s-a spus ca este gresit contul.Am cerut un numar de contact si mi s-a spus sa astept, ma vor contacta ei.Atunci nivelul creantei era aproximativ 6000 lei.Nu m-a contactat nimeni din martie 2009 pana acum cateva zile,cand m-a sunat de la financiar sa imi spuna ca au primit o somatie pe numele meu de poprire pe salariu in valoare de 9818 lei.Va intreb: este normal sa revina dupa 6 ani (am avut acelasi loc de munca in aceasta perioada),cu majorari,penalitati si dobanzi,direct la angajatorul meu,fara nici o somatie adresata mie personal,desi ii astept din 2009? Exista posibilitatea aplicarii prescriptiei asupra creantei mele (credit de nevoi personale) ?Sau exista posibilitatea eliminarii penalitatilor,majorarilor si dobanzilor aplicate,consider eu aplicate in mod abuziv.Astep cu mare interes raspunsul dvs.Va multumesc.