avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Activitate laliuta

Activitate laliuta

Buna seara! Luna trecuta am vrut sa ma mut la un medic de familie in Bucuresti deoarece lucrez aici. Mi-am gasit medic de familie la care m-as fi putut inscrie si am completat documentele necesare. Medicul primitor mi-a inmanat o scrisoare medicala pe care am prezentat-o medicului de familie de care voiam sa plec. Acesta a refuzat sa primeasca scrisoarea si sa imi dea fisa medicala motivand ca ar trebui ca medicul de familie primitor ar trebui sa ii trimita o scrisoare prin posta dupa care sa vin sa imi iau fisa medicala. Am reusit sa gasesc opinii pe internet favorabile interpretarii mele. As dori sa imi spuneti ce lege sau norme de aplicare, in vigoare, se aplica in acest caz pentru a ii face sa inteleaga ca e vorba de intrepretare si ca ar fi putut sa semneze scrisoare imanata de mine. Mentionez ca am probleme de sanatate si am recurs la cabinete private de sanatate. Insa acetia inca nu au descoperit sursa problemelor si am ajuns la capatul banilor. As dori sa imi rezolv problema cu medicul de familie cat mai repede astfel incat sa beneficiez si de servicii gratuite intrucat sunt salariata. De asemenea as dori sa ma lamuresc daca nu cumva totul se putea rezolva de mai demult astfel incat sa nu fi trebuit sa platesc banii pe consultatii si analize.



Va multumesc si sper sa aveti o seara buna!