avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 932 soluții astăzi
Forum Activitate Dyakarina

Activitate Dyakarina

Buna seara! Am o nedumerire.. as vrea sa stiu daca salarul brut este variabil..
ideea este urmatoarea: in luna noiembrie 2014 m-am angajat la o firma de call-center italian. In contract se specifica salarul brut de 884 lei la care se adauga 50€ net (la valoarea cursului BNR din ziua platii) - drept bonus de prezenta. De asemenea, exista si o parte variabila (bonus pt atingerea targhetului lunar in valoare de 50€ neimpozabili, nefiind mentionati in contract).Specific ca lucrez la program part-time (4ore).
Data fiind situatia, in luna decembrie am realizat un salar brut de 1517lei lucrand un total de 13 zile (1 dec - zi nationala, 8 dec - sarbatoare legala italiana, iar din 20dec pana in 31dec- concediu de odihna - luat in avans din zilele de pe anul 2015, cu acordul partilor). Am primit net 1095lei. Mentionez ca bonusul de prezenta se acorda in cazul concediilor de odihna si medicale.
In luna ianuarie am realizat un brut de 1506lei, insumand un total de 18 zile lucrate (5ian - concediu de odihna, 6 ian - sarbatoare legala italiana), si am incasat un venit net de 1086lei, atingand deasemenea targhetul lunar propus. Este posibil ca venitul brut sa diferentieze de la o luna la alta? Daca diferentiaza in functie de zilele lucrate, cum se face ca in ian, am avut un venit brut mai mic, desi am lucrat cu 5 zile mai mult?
Va rog sa ma ajutati, sa imi explicati... Sunt extrem de confuza. Nu stiu daca trebuie sa ma multumesc cu ce am sau sa cer explicatii (care oricum nimeni nu mi le da).
Pe statul de plata apare ca salar de incadrare 884lei si ca prime valori de 633 (luna decembrie), respectiv 622 (luna ianuarie). Nimeni din firma nu stie, ori nu vrea sa imi dea o explicatie cu privire la acele prime si ceea in ce consta ele.:sorry:
Sunt tratata corect salarial vorbind sau ar trebui sa fac ceva?
Si cu privire la bonus? In luna decembrie nu am atins targhetul, dar in ianuarie da. De ce am luat cu 9 lei mai putin decat luna trecuta?