avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 835 soluții astăzi
Forum Activitate ionut_tuta

Activitate ionut_tuta

Mulțumesc mult pentru răspuns.
Adică tot un fel de anulare a actului, in cele din urma...,nu?
Exista vreo alta procedura, soluție, de a rezolva legal aceasta situație?
Către o banca. Total credit=19500 euro. Rămas de plata=9700 euro. Perioada scadenta=mai 2018.
Deocamdată sint in impas cu plata. Ce alta soluție îmi puteți oferi? Am discutat la notar si soluția expusa de mine mai sus, a fost agreata, acceptata, posibila si legala, pentru evitarea executării.
Daca era de frauda o făceam de la început, nu credeți? Nu mai plăteam jumătate din credit, timp de 7 ani, ca apoi sa trag o "teapa". Pur si simplu, am probleme cu banii, cu serviciul si din aceasta cauza nu mai pot plati. ...Cel putin momentan.
Si nici nu stiu clar daca o sa pot reveni cu plata la zi, pentru ca, după cum stiti, datoriile (rata) se tot adaugă...
De asta va întreb, daca exista vreo soluție legala in acest sens, pentru a evita o eventuala executare.
Mulțumesc.
Nu. Din aceasta cauza am precizat: o eventuala executare. Este ca si o măsură de siguranță pentru mine. Sa ma asigur ca nu pot fi executat.
Scopul si intenția directa nu este frauda, ci evitarea unei eventuale executări.
Evitarea unei eventuale executări.
As vrea sa stiu daca pot ceda partea mea de proprietate a apartamentului comun, cumpărat de noi după căsătorie, la care suntem coproprietari, pe cale notariala, fara a mai avea ulterior consecinte juridice sau de alta natura. Daca nu, cum se poate face acest lucru si care e procedura?