avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1920 soluții astăzi
Forum Activitate lucyemy91

Activitate lucyemy91

intr-adevar mi-a venit minuta acasa
multumesc frumos pentru raspunsuri
si cheltuielile de judecata si amenda se platesc la Administratia financiara sa inteleg?
ma pot prezenta cu minuta sau o sa imi vina dupa 10 zile hotararea definitiva cu care pot sa ma duc sa platesc?
multumesc frumos pentru raspunsuri chiar nu am cunostiinte de genul si fara bani nu te baga nimeni in seama
de platit unde se plateste amenda?momentan nu mi-a venit nimic acasa nici o hartie
sa inteleg ca se pune termenul de 6 luni de la data platii amenzii?nu de cand este sentinta?
buna ziua in primul rand
mi s-a luat permisul pentru alcool si dupa o lunga perioada mi s-a dat sentinta definitiva insa nu prea stiu ce inseamna
am inteles cum sta treaba cu amenda insa sunt curios in principal cum ramane cu permisul anulat sau suspendat si cand o sa il pot recupera, eventual cand o sa mai pot da iar de scoala de soferi

aceasta este sentinta

Tip solutie: Condamnare
Solutia pe scurt: Sentinţa penală nr.93 În baza art. 375 alin 2 C.p.p. admite cererea formulată de inculpatul Boian Lucian Emil privind judecarea sa prin procedura prev. de art. 377 C.p.p. În baza art. 336 alin. 1 din C.pen., cu aplic. art. 396 alin.10 C.p.p., condamnă inculpatul Boian Lucian Emil la o pedeapsă de 1500 lei amendă penală reprezentând 150 zile-amendă în cuantum de 10 lei ziua. Atrage atenţia inculpatului asupra disp. art. 63 C.pen. În baza art. 274 alin.1 C.proc.pen. obligă inculpatul la plata sumei de 400 lei cu titlu de cheltuieli judiciare către stat. Cu apel în termen de 10 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 12.02.2015.