avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 553 soluții astăzi
Forum Activitate ramoducu

Activitate ramoducu

va multumesc pentru raspuns,sper sa se rezolve...eu sunt inscrisa aici in strainatate la comuna[primarie),si am acte care dovedesc domicilul meu aici,ma gandesc ca asta m-ar ajuta cand merg in romania sa rezolv cu actele....mama mea are carte provizorie si din cate mi-a spus,i la eliberat in 2 saptamani
va multumesc pentru raspuns,cred ca am precizat ca nu am adresa in romania,deci pot face o CIP si fara adresa,si apoi pasaport...la ambasada as putea sa solicit o procura prin care mama mea ar putea sa imi faca toate aceste acte?sau este mai bine sa merg eu?si daca as merge eu in tara toate actele ar dura foarte mult?


buna ziua..e o chestiune complicata si nu stiu cum se procedeaza..locuiesc in straintate cu logodnicul meu de 2 ani..nu mi-a putut face acte din cauza ca buletinul de romania este expirat certificatul de nastere pierdut..urmeaza sa merg in romania pentru a rezolva aceasta situatie,dar problema este. urmatoarea;mama mea locuieste cu chirie intr-un apartament problema este ca nu are contract de incchiriere,pt ca propietarul nu vrea sa ii faca,iar mama mea are buletin provizoriu fara adresa,intrebarea mea este as putea sa imi fac si eu buletin provizoriu fara adresa si apoi pasaport..?certificatul de nastere il pot scoate in 3 zile,nu ar fi o problema..cel mai mult ma intereseza sa pot iesi din nou din tara,deoarece chiar nu am la cine apela pentru a ma lua in spatiu..si cam cat timp dureaza;;va multumesc