avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Activitate Mira0

Activitate Mira0

Răspuns la discuția Incheiere - de executare silita
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Inseamna ca cu cat voi intarzia achitarea datoriei, cu atat se vor acumula dobanzi si penalizari la firma de recuperare, incat cu greu voi mai scapa de datorie. Pare a fi un proces de durata. In cazut in care platesc toata datoria firmei de recuperari oare trebuie sa ma prezint cu un avocat la momentul tranzactiei incat sa ma asigur ca platesc toata suma datorata si sa nu ma mai trezesc apoi cu resturi de plata? Alte scrisori etc? Multumesc
Buna ziua, in urma unui credit facut cu buletinul si fara garantii, aflandu ma in imposibilitatea achitarii lui, a fost inaintat un dosar ( gasit pe portal just) catre judecatoria de care apartin, dosar inaintat de o firma de recuperare, eu nu m am prezentat la nici o infatisare. Am cateva intrebari? 1. Ce inseamna "a fost aprobatata inceperea executarii silita....fara cale de atac...incheiere : de executare silita", inseamna ca a fost acceptata inceperea executarii sau ca s-a incheiat urmarirea de executare silita aprobata in 2013 , eu neavand nici un bun mobil/ imobil pe numele meu, venit etc. 2. In cazul in care ma casatoresc si dupa casatorie sotul cumpara un apartament pe numele lui, acesta poate fi urmarit pentru achitarea datoriei mele dinainte de casatorie? 3. Din moment ce s a inceput urmarirea de executare silita, si un nr de ani acestia nu au ce sa imi execute...se poate sa se incheie executarea silita pe motiv ca nu au gasit ce sa imi execute, sau voi fi urmarita toata viata? 4. Daca eu ma hotarasc sa achit datoria, la banca nu mai figurez cu nici o datorie, trebuie sa vorbesc cu firma de recuperari, nu? Oare mai pot negocia suma datorata? 5. In cazul in care voi avea un copil, si la un moment dat intervine decesul meu, apart fiind pe numele sotului,luat dupa casatorie, copilul poate mosteni datoria mea, eventual se transmite sotului, si apoi copilului? Imi cer scuze pt atatea intrebari, am pus toate posibilitatile , va rog sa ma ajutati. Va multumesc mult si astept raspuns