avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Activitate flr001

Activitate flr001

As avea unde sa las copilul, dar nu vreau (nu destul ca l-a abandonat mama s-o fac si eu?). Daca nu-l duc cu mine mai bine nu plec. Cu scoala cred totusi ca ar fi in beneficiul lui sa stea un an acolo si sa invete limba germana (asigura firma consultanta si curs de germana pentru copil). Iar cu locul meu de munca este cu contract pe un an, cu posibilitate de prelungire.

Problema mea este in cat timp rezolv cu ordonanta prezidentiala? Sa nu fie prea tarziu! Sa nu cheltui bani degeaba cu avocat si sa nu rezolv nimic in timp util!
Amiabil cu mama nici o sansa. Spune ca nu o intereseaza nici daca intra la puscarie.
Am sa incerc cu ordonanta prezidentiala dar chiar daca as obtine-o favorabila nu stiu daca in timp util.
Actiunea in instanta dureaza.
Daca nu ajung intr-o luna acolo, pierd locul de munca oferit.

Daca nu primesc locul de munca de unde bunastarea copilului????
Buna ziua.
Sunt divortat din 2012, minorul in varsata de 13 ani, in sentinta de divort scrie : - stabilirea domciliului mirorului la mama,
- plata pensiei alimentare in cuantum 25%,
- autoritete parinteasca comuna.
Din 2014 minorul s-a mutat la mine. O noua hotarare judecatoreasca in care scrie:
- stabilirea domiciliului la tata,
- plata pensiei de catre mama 25%
- program de vizita...
Mama nu are nici un fel de relatie cu minorul din 2014,nu vorbesc la telefon, nu se viziteaza, nici nu plateste pensia alimentara.

Am o oferta de a pleca la munca in strainatate (totul legal) pe o perioada de 1 an, dar nu pot sa i-au minorul cu mine. Mama nu vrea sa faca procura pentru ai putea face pasaport pe motiv ca e prea scumpa si nu are nici bani, nici timp pentru asa ceva. Mentionez ca aceasta se afla in Italia, munceste fara acte legale si nu are nimic pe numele ei in tara.
Ce ma sfatuiti sa fac sa pot duce copilul cu mine?