avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin_b

Activitate cosmin_b

Din pacate nici unul dintre vecini nu a vrut sa imi vanda o bucata de teren pentru acces. Din acest motiv am deschis dosar in instanta pentru obtinerea dreptului de servitute. Am deschis acest dosar pentru vecinul prin curtea caruia calea ar fi cea mai scurta si ar provoca cele mai mici pagube. In momentul in care am deschis dosarul vecinul nu avea proprietatea imprejmuita, imprejmuirea a facut-o in timpul procesului. Dar se pare ca instantele nu tin cont de acest lucru.
Buna seara!

Incepand de ieri am si eu o mare problema. Detin un teren intr-o comuna, in incinta unui fost C.A.P . in anul 2008 am obtinut autorizatie pentru edificarea unei case de locuit pe care am acoperit-o in 2009. In aceeasi perioada construieste si vecinul din fata casei mele, o casa fara autorizatie de constructie si imi inchide drumul de acces.
Mentionez faptul ca pentru a se ajunge de la drumul public la proprietatea vecinului, accesul se face pe un drum betonat care traverseaza alte 8 proprietati si care in baza legii a fost pus in posesie pe vechii proprietari (acest drum betonat a ramas in teren de pe vremea fostului C.A.P) Accesul la acest drum betonat de la proprietatea mea pana in 2010 se facea peste proprietatea vecinului. In raportul de expertiza se specifica faptul ca pentru a se ajunge de la calea publica la proprietatea mea drumul cel mai scurt este peste proprietatea vecinului parat la aprox 7-8 m de casa, iar o a doua varianta este peste o parte din proprietatea paratului, apoi peste o alta proprietate a paratului pe care exista de altfel si o autorizatie de construire eliberata in 2007, dupa care pe o alta proprietate si se mentioneaza ca in aceea varianta drumul este mai lung si celalalt vecin (care nu are nici o constructie ridicata) nu face parte din proces. Cu toate acestea am pierdut procesul in fond si spre uimirea mea, am pierdut si in apel. Inca nu am primit motivarea, dar as vrea sa intreb daca un astfel de proces pierdut in primele faze se mai poate castiga in recurs.