avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 827 soluții astăzi
Forum Activitate danny4mm

Activitate danny4mm

va multumesc pentru raspuns.
Cuvantul abrogat a fost intre ghilimele pus. Problema e ca legea spune una, iar ordinul alta (cel putin asa cred eu). Prevederile art. 2 din Ordinul 2396 fac trimitere la art III din legea 126, insă punctul c) din ordin nu are nici o legatura cu art . III din lege.
Ma intreb atunci care este rostul acestei legi, pe cine mai scuteste de la plată? (mă refer strict la subiectul abordat)
Buna ziua!
În luna februarie 2015 am depus o cerere, conform Ordinului nr. 2396/2014, prin care am solicitat scutirea de la plata debitelor înregistrate cu titlu de indemnizaţie pentru creşterea copilului, primite necuvenit.
AJPIS mi-a respins această cerere printr-o comunicare formulată astfel:
”Potrivit Legii nr.126/2014 și a Ordinului nr.2396/2014 emis de Ministerul Muncii, Familiei, Protecției Sociale și Persoanelor Vârstnice și Ministerul Finanțelor Publice, nu fac obiectul scutirii de la plată debitele care se încadrează în prevederile art.2 din Ordinul nr.2396/2014, astfel: (au făcut trimitere la art.2 din ordin).
Întrucât debitul dvs. se încadrează în prevederile art.2 lit c din Ordinul nr.2396/2014, cererea dvs. prin care solicitați scutirea de la plată a sumei .... reprezentând indemnizație creștere copil necuvenită și restituirea sumei de ......, reprezentând debit achitat, se respinge.”
Din răspunsul primit nu pot să îmi dau seama dacă se mai aplică legea 126/2014 sau a fost ”abrogată” prin ordinul 2396. Mă puteți ajuta cu un punct de vedere în acest sens?
Vă mulțumesc mult!