avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate ieugenb

Activitate ieugenb

Răspuns la discuția Tva 5% la apartamente noi
Mulțumesc foarte mult pentru răspunsul acordat.Ma poate forța in vreun fel sa dau aceasta declarație?
Buna ziua,
Recent am cumparat un apartament , intr-un imobil nou.Conform contractului semnat , "vanzatorul" este o persoana fizica impreuna cu sotia , "cumparatorul" sunt eu si sotia.In acest contract familia X , vinde familiei Y , un apartament pe o anumita suma S nespecificandu-se exact ca aceasta suma S contine sau nu o cota de TVA.Dupa virarea banilor,am obtinut toate actele necesare,cadastru,intabulare..certificat fiscal liber de sarcini etc.Pe timpul semnarii contractului am "aflat" ca vanzatorul de fapt detine 67% din acea cladire,acesta nemaiputand "ocoli" anumite intrebari ale mele ,vis-a-vis de istoricul cladirii,adresate in urma citirii contractului.La final,cu toate informatiile noi dobandite,am decis sa semnez contractul.
La cateva zile dupa semnarea contractului vanzatorul ma suna ptr a ma ruga sa fac o declaratie pe propria rasp , la notar ,precum ca acest apartament este primul cu cota de TVA 5% pe care il achizitionez,argumentand ca ii este necesara ptr a avea actele in regula in ceea ce priveste fiscalitatea...etc.Intrebarea mea este urmatoarea - este intr-adevar necesara aceasta declaratie,avand in vedere ca actele incheiate nu contin nici o referire la vreun TVA continut,iar eu nu am o factura din care sa reiasa clar ca mai sus numita familie X este SRL sau PF sau orice altceva ar presupune manevre cu TVA-ul? Exista vreun risc la care ma expun daca dau/nu dau aceasta declaratie? Cum ar trebui sa procedez? Multumesc anticipat